Uyuşturucu endüstrisi nadir yenilginin eşiğinde

Uyuşturucu endüstrisi nadir yenilginin eşiğinde

Demokratlar, yüksek ilaç maliyetlerini hedefleyen yasayı geçirme oylarına sahip olduklarını söylediklerinden, güçlü ilaç endüstrisi Kongre’de nadir görülen bir yenilginin eşiğinde.

Perşembe günü geç saatlerde Senatör Kyrsten Sinema’nın (D-Ariz.) desteğini aldıktan sonra, Senato Demokratları, bir dizi iklim ve vergi önlemi arasında Medicare’in bazı reçeteli ilaçların maliyetlerini müzakere etmesine izin verecek kapsamlı bir yasa çıkarmaya hazır görünüyor. ilk kez.

Demokratlar, Başkan Clinton’un 1993’teki iddialı sağlık reformu planından başlayarak, on yıllardır Medicare’in maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak ilaç şirketleriyle doğrudan pazarlık yapmasına izin vermeye çalışıyorlar.

Nispeten mütevazı olsa da, müzakere hükmü hala uyuşturucu fiyatlandırma savunucuları için büyük bir zaferi temsil ediyor ve Demokratlara ara seçimlere doğru bir ivme kazandırabilir.

Fikir, seçmenler tarafından geniş çapta destekleniyor, ancak endüstri, yüksek ilaç maliyetlerine karşı artan iki taraflı öfkenin ortasında bile, fiyat kontrolleri olarak gördüklerini dayatma çabalarına uzun süredir karşı çıkıyor.

Mevzuat, 2026’dan başlayarak en yüksek maliyetli 10 ilaca kadar müzakerelere izin verecek ve sonraki yıllarda daha fazlasına izin verilecek. Federal hükümete 100 milyar dolardan fazla tasarruf sağlaması bekleniyor.

Başka bir hüküm, Medicare’in reçeteli ilaç yardımı için cepten yapılan masrafları 2.000 $ ile sınırlandırarak yaşlılara binlerce dolar tasarruf sağlayacaktır. Mevzuat ayrıca, fiyatları enflasyondan daha hızlı artıran üreticilere indirimler uygulayarak şirketlerin büyük fiyat artışlarını önlemeyi amaçlıyor.

Kaiser Aile Vakfı’na göre, Medicare kapsamındaki tüm ilaçların yarısında 2019’dan 2020’ye kadar enflasyon oranının üzerinde fiyat artışları yaşandı.

Mevzuat geçerse, “bu bir deniz değişikliğidir. Bu, ülkedeki ilaç fiyatlarının gidişatını ve ilaç fiyat politikasını değiştirecek” dedi.

Yasa, üst meclis parlamenterinin uyuşturucu fiyatlandırma hükümlerinin Demokratların 60 oyluk yasama filibuster’ını atlamasına izin veren bütçe uzlaşma kurallarına dahil edilebileceğini söylediğini varsayarsak, bu hafta sonu Senato’dan geçebilir.

Yakın tarihli bir Morning Consult-Politico anketine göre, reçeteli ilaç planı uzlaşma paketindeki en popüler hükümleri içeriyor. Yaklaşık dört katılımcıdan üçü ilaç fiyatlandırma önlemlerini desteklediğini belirtti.

Ancak ilaç endüstrisi, mevzuata karşı çıkma çabasıyla lobi rekorlarını kırma hızında. Open Secrets’e göre, endüstri yalnızca 2022’nin ilk yarısında 187 milyon dolar harcadı.

Endüstrinin en büyük lobi grubu olan Amerika Farmasötik Araştırma ve Üreticileri (PhRMA), Perşembe günü Kongre’nin her üyesine yasaya karşı oy kullanmaları için bir mektup gönderdi.

Mektup, endüstri grubu tarafından uzun süredir devam eden, mevzuatın hükümetin fiyat kontrollerine yol açacağı ve Amerikalılar için daha az tedavi sağlanacağına dair uzun süredir devam eden argümanı büyük ölçüde yineledi.

“Bu yasa, enflasyonla mücadele eden aileleri rahatlatmayacak veya ortalama bir Amerikan hastasının ilaçlarını almasına yardımcı olmayacak. PhRMA’nın başkanı ve CEO’su Stephen Ubl, grubun 31 yönetim kurulu üyesi tarafından da imzalanan mektupta, yeni tedaviler için çaresiz kalan hastaları harap eden tarihi bir hata olarak hatırlanacak.

Yakın tarihli bir brifing sırasında Ubl, grubun seçeneklerini değerlendirdiğini söyledi ve yasa geçse bile endüstrinin geri adım atmayacağını belirtti.

“Masadan hiçbir seçeneği çıkarmayacağız. Hastaların ilaçlara erişiminin devam etmesini ve şirketlerimizin bunları geliştirme yeteneğine sahip olmasını sağlamak için tüm yasal, düzenleyici ve yasal çabaları inceleyeceğiz” dedi.

Son yıllarda Kongre, Medicare görüşmesi olmadan ilaç fiyatlarını dizginlemeye çalıştı. 2019’da Sens. Chuck Grassley (R-Iowa) ve Ron Wyden (D-Ore.), iki taraflı bir ilaç fiyatlandırma faturası çıkardı.

Uzlaşma hükümlerine benzer şekilde, yaşlıların Medicare’deki cepten ilaç maliyetlerine bir üst sınır dahil edecek ve Medicare ilaç fiyat artışlarını enflasyon oranıyla sınırlı tutacaktı. Ancak tasarı hiçbir zaman oylamaya sunulmadı.

Kongre ayrıca, rakiplerle aynı anda fiyatları yükseltmek veya pazar münhasırlığını genişletmek için patent yasalarını manipüle etmek gibi, yasa koyucuların rekabete aykırı endüstri uygulamaları olarak kınadığı şeyleri durdurmayı da araştırdı.

Ancak mütevazi yasalara bile ilaç şirketleri karşı çıkıyor.

Louis’deki Washington Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Rachel Sachs, ilaç şirketleri her çabaya karşı savaşmasaydı, düzenleme için bu kadar güçlü bir istek olacağını düşünmediğini söyledi.

Sachs, “endüstrinin en kötü dürtülerini dizginlemedeki başarısızlığının” suçlu olduğunu söyledi.

Sachs, “Şu anda hastalar veya ödeme yapanlar için sürdürülebilir olmayan bir durumdayız ve bu onların kendi eylemleri yüzünden” dedi.

Mitchell, yasanın geçmesi halinde ilaç lobisinin yenilmezlik cilasını delip geçeceğini söyledi.

Mitchell, “Bu mücadelenin güçle ilgili olduğunu ve ilaç şirketlerinin fiyatları dikte etme güçlerini korumak için savaştığını düşünüyorum” dedi. “Bu yasadan ilaçtan çıkan ısırık o kadar büyük değil. Bu anlamlı, ama o kadar büyük değil. Ama aslında bu endüstrinin gücünü Amerikan halkına dikte etmek için gerçekten dizginlediğimiz fikri çok büyük bir mesele.”

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored