Ukrayna, Putin'in 'kavurulmuş Dünya' saldırısını planlarken Rusya'nın nükleer santrali patlayıcılarla havaya uçurmakla tehdit ettiğini iddia etti

Ukrayna, Putin’in ‘kavurulmuş Dünya’ saldırısını planlarken Rusya’nın nükleer santrali patlayıcılarla havaya uçurmakla tehdit ettiğini iddia etti

Ukrayna, Rusya’nın Avrupa’nın en büyük nükleer santralini havaya uçurmakla tehdit ettiğini ve bölgeye patlayıcı yerleştirdiğini iddia etti.

Devlet tarafından işletilen nükleer ajans Energoatom, Vladimir Putin’in güçlerini Zaporizhzhia’daki (ZNPP) atom santralini “patlatmaya hazır” olmakla suçladı.

3

Bir Rus asker Zaporizhzhia Nükleer Santrali bölgesinde devriye geziyorKredi bilgileri: AFP
Rus askeri araçları ZNPP'nin kapılarından geçiyor

3

Rus askeri araçları ZNPP’nin kapılarından geçiyorKredi bilgileri: AFP
Rusların elektrik santralini havaya uçurmasından korkuluyor

3

Rusların elektrik santralini havaya uçurmasından korkuluyorKredi: Reuters

Rusya ve Ukrayna, diğerini son günlerde santralin çevresini bombalamak ve radyasyon sensörlerine zarar vermekle suçladı.

Çernobil’e benzer bir nükleer felaketin korkuları, savaşın parçaladığı ülkeyi “nükleer şantaj” suçlamalarıyla sarıyor.

Rusya’nın Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan ZNPP’yi stratejik bir kaldıraç, bir “nükleer kalkan” olarak kullanmak ve güney Ukrayna’ya giden enerjinin bir kısmını kontrol etmek istediğinden uzun süredir korkuluyordu.

Energoatom şimdi Rusya’yı Zaporizhzhia’yı “patlamaya hazır olduklarını ilan etmekle” suçladı.

Dünya nükleer kıyametin 'YÜKLÜ SİLAH'ına bakıyor, üst düzey BM şefini uyardı
Deli Vlad nükleer silah kullanmaktan korkmuyor ve çok yakında saldırabilir, diye uyardı İngiliz general

Bağımsız olarak doğrulanmayan iddia, durumun zaten “intihar” ve “kontrol dışı” olarak damgalanmasıyla bölgede önemli bir tırmanış olacaktır.

Nükleer santrali havaya uçurmak, Ukrayna, güney Rusya ve Avrupa’ya ulaşabilecek bir nükleer felakete neden olabilir.

“Eğer [ZNPP] havaya uçarsa, Çernobil’den 10 kat daha büyük olacak.” Ukrayna dışişleri bakanı Nisan ayında uyardı.

1986’daki Çernobil nükleer felaketinden kaynaklanan radyasyon, 77.000 mil kareden fazla araziyi kirletti – ve serpinti bulutu Birleşik Krallık’ta bile tespit edildi.

Ukraynalı haber ajansları da Rus Tümgeneral Valery Vasiliev’in kaynak açıklamaları olmadan aktarılan iddiaları ele aldı.

Rus komutanının ZNPP çevresinde “ya da orada olacak” diye övündüğü bildirildi. [be] Rus toprağı ya da kavrulmuş bir çöl”.

Kiev kanalları, Rusya’yı temel altyapı da dahil olmak üzere tesise patlayıcı yerleştirmekle suçladı.

Yine, bu iddialar doğrulanmadı ve şu aşamada Ukrayna tarafından Rusya’ya yöneltilen suçlamalar.

General Vasiliev’in bildirildiğine göre, “Dünyanın tüm önemli nesnelerini çıkardık. [ZNPP].

“Ve biz bunu düşmandan gizlemiyoruz. Onları uyardık.

“Düşman, istasyonun ya Rus olacağını ya da kimsenin olmayacağını biliyor. Bu adımın sonuçlarına hazırız.”

“Eğer en şiddetli emir varsa, onu şerefle yerine getirmeliyiz” diye ekledi.

Bu felaketin boyutunu değerlendirmek imkansız

Petro Kotin

Alıntılar, Ukrayna medyası ve yetkililer tarafından geniş çapta paylaşıldı, ancak kaynakları belirsizliğini koruyor.

Volodymyr Zelensky’nin ofisinde danışman olan Mykhailo Podolyak şunları söyledi: “[Russia] şimdi Zaporizhzhya nükleer santralinde açıkça nükleer şantaj kullanıyor.”

Avrupa tehdit altında” dedi.

The Sun Online, iddialar hakkında yorum yapmak için İngiltere Savunma Bakanlığı ve Londra’daki Rusya Büyükelçiliği ile temasa geçti.

Ukrayna’nın Stratejik İletişim ve Bilgi Güvenliği Merkezi de suçlamaları tekrarladı.

“Rus birlikleri, Zaporizhia nükleer santralinin enerji ünitelerini patlayıcılarla bağladı” dedi.

“Tesiste konuşlu garnizon komutanı Tümgeneral Vasilyev, santrali havaya uçurmaya ve nükleer bir felakete yol açmaya hazır olduğunu açıkladı.”

KH MAP UKRAINE NUCLEAR PLANT AUG 04

Bu arada Ukraynalı yetkili Anton Gerashchenko, bunun “tüm dünya için nükleer şantaj” olduğunu söyledi.

Bugün erken saatlerde konuşan Energoatom başkanı Petro Kotin, ZNPP’nin askeri serbest bölge yapılması çağrısında bulundu.

Ve santralin etrafını bombalamanın “Çernobil tarzı bir nükleer felaket” riski taşıdığı konusunda uyardı.

Televizyonda yaptığı yorumlarda, bölgeye bir barış gücü ekibinin konuşlandırılması çağrısında bulundu.

Kotin, “Bir konteyner kullanılmış nükleer yakıt kırılırsa, santral ve çevresinde yerel bir kaza olacak.

“İki veya üç konteyner varsa, çok daha büyük olacak. Bu felaketin ölçeğini değerlendirmek imkansız.”

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) son beş ayda bölgedeki duruma tepkisini “ağır” olarak nitelendirdi, ancak bunun değiştiğine dair işaretler olduğunu söyledi.

Şimdi onların pozisyonunda bir hareket var ve durumun uluslararası örgütlerin kontrolü altına alınmasını umuyoruz” dedi.

Kotin, 500 Rus askerinin ve tanklar, kamyonlar ve zırhlı piyade araçları da dahil olmak üzere 50 adet ağır makinenin sahada olduğunu söyledi.

Bombardıman sırasında şarapnel tarafından iki kişinin yaralandığını ve hastanede olduğunu söyledi ve Ukraynalılara sığınacak yer verilmediğini iddia etti.

Rusya, IAEA’nın ZNPP’yi ziyaret etmesini sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Açıklama, BM başkanı Antonio Guterres’in dünyanın nükleer kıyametin “dolu silahını” indirmeye başladığı konusunda uyarmasının ardından geldi.

İlk atom bombası saldırısının 77. yıldönümünde Japonya’nın Hiroşoma kentine yaptığı ziyareti alarmı çalmak için kullandı.

nükleer şantaj

“Sormalıyız: Bu şehrin üzerinde yükselen mantar bulutundan ne öğrendik?” dedi.

“İnsanlık dolu bir silahla oynuyor.”

Ve başka yerlerde, İngiliz general Sir Richard Barrons, Putin’in kaybedebileceğini düşünürse Ukrayna’daki uyarısını nükleere çevirmesinin “muhtemel” olduğu konusunda uyardı.

2016 yılında emekli olan madalyalı komutan, Rus doktrininin küçük nükleer silahların bir “zorlama” aracı olarak kullanılmasını kabul ettiğini açıkladı.

The Sunday Times’a yazdığı yazıda, “Bu, 77 yıldır nükleer silahların ilk kullanımı olacak, muazzam bir tabuyu kıracak, ancak bu, Ruslar için akıl almaz bir şey değil, eğer sonları onları haklı çıkarırsa” dedi.

Sir Richard, Batı’nın, Putin’in geri itilme tehlikesiyle karşı karşıya kalması durumunda artık “taktik nükleer silah kullanacağı” gerçeğini dikkate alması gerektiği konusunda uyardı.

Ukrayna’daki bir Rus nükleer saldırısının, Londra veya New York’un bazı bölgelerini tamamen yerle bir edebilecek devasa şehir öldürücü bombalar kullanmayacağını açıkladı.

Bunun yerine Rus doktrini, bu tür savaş alanı kullanımı için daha küçük silahlar talep ediyor – muhtemelen 2. Dünya Savaşı’nın sonunda ABD tarafından atılan nükleer bombalardan daha az güçlü.

Bu silahların nispeten “küçük” boyutları bile -Şişman Adam ve Küçük Çocuk- 200.000’den fazla insanı öldürdü ve Hiroşima ve Nagazaki’de tarif edilemez dehşetler yarattı.

Putin, savaşının birkaç gün içinde biteceğini ummuştu ve bu, Kiev’i ele geçirmek için potansiyel olarak bir yıldırım saldırısı başlatabileceğini öne sürdü.

Ancak bu asla olmadı – ve savaşın yaklaşık 164 günü, Ruslar tarafından işlenen tarif edilemez vahşetlerle dolu kanlı, acımasız ve öğütücü bir çatışma olmaya devam ediyor.

Ve geçen her gün, hafta ve ay ile birlikte, nükleer savaşın baş gösteren gölgesi uzun zamandır Ukrayna’nın üzerine düşüyor.

Sürücüler Tesco ve Asda dahil süpermarketlerde benzin fiyatları konusunda uyarıldı
Kadın, sabah 9'da otel şezlonglarını rezerve etmek için koşan 'üzgün' turistleri yakaladı

Moskova’nın savaş doktrininin konvansiyonel bir çatışmada yıldırma taktiği olarak nükleer silah kullanmaya açık olduğuna inanılıyor ve böyle bir silahın kullanılması Putin tarafından şahsen imzalanmalıdır.

Batılı ülkeler, Putin’e karşı savaşında Kiev’i silah ve yardımla desteklemeye devam ediyor – ancak devam eden çatışma, dünyayı Soğuk Savaş’tan bu yana görülmemiş bir gerilime sürükledi.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored