Ukrayna Haberleri SON: Öfkeli Vladimir Putin, Rus ordusu işgalden bu yana 50.000 ölü gördüğü için 100. albayını kaybetti

Ukrayna Haberleri SON: Öfkeli Vladimir Putin, Rus ordusu işgalden bu yana 50.000 ölü gördüğü için 100. albayını kaybetti

Estonya ve Finlandiya, Avrupa’nın tüm Rus turist vizelerini durdurmasını istiyor

Estonya ve Finlandiya liderleri, Rusya hükümeti Ukrayna’da bir savaş yürütürken Avrupa’da tatil yapamayacaklarını söyleyerek diğer Avrupa ülkelerinin Rus vatandaşlarına turist vizesi vermeyi durdurmasını istiyor.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas Salı günü Twitter’da Avrupa’yı ziyaret etmenin bir insan hakkı değil bir ayrıcalık olduğunu ve artık Rusya’dan gelen turizmi bitirmenin zamanının geldiğini yazdı.

Bir gün önce Finlandiya’daki mevkidaşı Sanna Marin, Finlandiyalı yayın kuruluşu YLE’ye, Rusya Avrupa’da saldırgan, acımasız bir saldırganlık savaşı yürütürken Rusların normal bir hayat yaşayabileceklerini, Avrupa’da seyahat edebileceklerini ve turist olabileceklerini söylemenin doğru olmadığını söyledi. ”

Estonya ve Finlandiya, Rusya ile sınır komşusudur ve Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Rusya’dan hava yolculuğunu yasaklayan Avrupa Birliği üyesidir. Ancak Ruslar hala her iki ülkeye de kara yoluyla seyahat edebiliyor ve görünüşe göre o zaman diğer Avrupa destinasyonlarına uçuşlar yapıyorlar.

YLE geçen hafta Rus şirketlerinin St. Petersburg’dan Avrupa’nın çeşitli yerlerine doğrudan bağlantıları olan Finlandiya’daki Helsinki ve Lappeenranta havaalanlarına araba gezileri sunmaya başladığını bildirdi. Rusya’nın ikinci en büyük şehri, Finlandiya başkentinden yaklaşık 300 kilometre (186 mil) uzaklıktadır.

Finlandiya tarafından verilen vizeler, 22 AB ülkesi artı İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre olmak üzere 26 ülkeden oluşan Schengen bölgesi olarak bilinen Avrupa seyahat bölgesinin çoğunda geçerlidir. Normalde insanlar ve mallar bu ülkeler arasında sınır kontrolleri olmaksızın serbestçe hareket eder.

Bazı AB ülkeleri, savaş nedeniyle bu ay bu hamleyi yapan Letonya da dahil olmak üzere Ruslara artık vize vermiyor.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored