Sir Bernard Jenkin said some Conservative MPs were seeking to undermine the inquiry into whether the Prime Minister misled Parliament over lockdown gatherings

Top Tory’nin, Boris Johnson soruşturmasını eleştirenleri ‘terör kampanyası’ başlatmakla suçladığı için karalaması

Kıdemli bir Muhafazakar, bu gece, Partygate üzerinden Boris Johnson’a yönelik Commons soruşturmasını itibarsızlaştırmak için bir “terörist kampanya” olduğunu iddia ettikten sonra bir tepkiyle karşılaştı.

Sir Bernard Jenkin, bazı Muhafazakar milletvekillerinin, Başbakan’ın tecrit toplantıları konusunda Parlamentoyu yanlış yönlendirip yönlendirmediği konusundaki soruşturmayı baltalamaya çalıştığını söyledi.

Bu hafta Kültür Bakanı Nadine Dorries, soruşturmayı yürüten Avam Kamarası ayrıcalıklar komitesindeki Sir Bernard ve diğer Tory milletvekillerini, ‘cadı avı’ndan çekilmeye çağırdı ve bunu bir ‘Makyavelist süreç’ olarak nitelendirdi.

Sir Bernard Jenkin, bazı Muhafazakar milletvekillerinin, Başbakan’ın tecrit toplantıları konusunda Parlamento’yu yanlış yönlendirip yönlendirmediği konusundaki soruşturmayı baltalamak istediğini söyledi.

Sir Bernard, bugün olağanüstü bir patlamayla, süreci eleştirenleri endişeleri varsa ‘komiteye yazmaya’ ve medyada ‘bir tür terör kampanyası yürütmemeye’ çağırdı.

Başbakan’ın müttefikleri hemen ona ‘gerçek eleştiri terörizm değildir’ diyerek tepki gösterdi.

Tartışma, Muhafazakar milletvekillerinin Bay Johnson’a yönelik soruşturmayı ‘düzeltme’ olarak nitelendirmesi ve ayrıcalıklar komitesine bunu iptal etmesi için daha fazla baskı yapmasıyla geldi.

Ancak komite, soruşturmanın milletvekilleri tarafından oybirliğiyle oylandığını ve ancak başka bir oylama yaparlarsa iptal edilebileceğini söyledi.

Halk, milletvekillerine komiteyi bırakmalarını söyledi

Dün gece Boris Johnson’ı araştıran ‘cadı avı’ komitesindeki Muhafazakar milletvekillerinin kurucuları, onları istifaya çağırdı.

Muhafazakar Parti üyeleri ve seçmenler, Sir Bernard Jenkin, Alberto Costa ve Andy Carter’ı Commons ayrıcalıklar komitesinde kaldıkları için eleştirdiler.

Sir Bernard’ın Harwich ve North Essex seçim bölgesindeki Tory destekçileri dün onun tarafsızlığını sorguladı. Muhafazakarlar tarafından yönetilen Essex İlçe Meclisi’nin lideri Kevin Bentley, Bay Johnson’ın Partygate için zaten ‘bir bedel ödediğini’ ve daha fazla soruşturmanın faydalarının ‘şüpheli’ olduğunu söyledi.

Dedi ki: ‘Büyük bir parçam onun gittiğini düşünüyor ve ülkenin zorluklarıyla – yaşam maliyeti, yakıt maliyeti, yakıt yoksulluğu ve enflasyonla – yüzleşmemiz gerektiğini düşünüyor. Yerel Muhafazakarlar Derneği üyesi Peter Chillingworth, Sir Bernard’ın ‘adil bir iş’ yapacağını ancak ‘tamamen bağımsız’ olmadığını söyledi.

Bay Costa’nın Güney Leicestershire seçim bölgesindeki Harborough Bölge Konseyi meclis üyesi Bill Liquorish, insanların ‘Boris’te çok fazla kazı yaptığını’ söyledi.

Milletvekilinin komitede kalması gerektiğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda, ‘Özellikle değil, hayır, bu doğru değil’ dedi. Bugün Muhafazakar Parti Milletvekili Laura Farris’in partiler arası gruptan gayri resmi olarak istifa ettiği ortaya çıktı.

Bay Carter’ın Warrington South seçim bölgesinde, 62 yaşındaki iki Jackie Moore’un annesi, “Onu bırakmalılar” dedi. [Mr Johnson] yalnız. Sadece cadı avı gibi geliyor.’

Süreç, polisin Haziran 2020’de Kabine Odasında bir doğum günü partisine katıldığı için Başbakan’ı para cezasına çarptırmasının ardından harekete geçti. Milletvekilleri konuyu imtiyazlar komitesine havale etmek için oy kullandı. Yedi kişilik komite onu hor görürse, Bay Johnson Parlamentodan uzaklaştırılabilir ve hatta milletvekili olarak atılabilir.

Süreç, eleştirmenlerin komiteyi ‘kanguru mahkemesi’ olarak nitelendirmesiyle ateş altına alındı.

Ancak bugün Sir Bernard, Radio 4’teki The World At One’a şunları söyledi: ‘İnsanlar onu eleştirmek isterse, lütfen komiteye yazın. Komitenin itibarını sarsmak için bir tür terör kampanyası yürütmeyin.’

Komitenin “komiteyi itibarsızlaştırmak için tasarlanmış bir tanıtım kampanyasına ne anlama geldiğine” yanıt veremeyeceğini söyledi ve ekledi: “Avşka bize bu sorumluluğu verdi ve bu soruşturmayı Meclis istediği sürece sürdüreceğiz. böyle yap.’

Buna cevaben Tory Milletvekili Michael Fabricant şunları söyledi: ‘Gerçek eleştiri terörizm değildir. Kuralları öyle değiştirdiler ki, Kasıtsız olarak Meclis’i yanıltmak bile artık neredeyse askıda bir suç haline geldi.’

Başka bir Muhafazakar milletvekili, ‘Milletvekillerinin bu konuda mutlak yorum yapma hakkı var’ dedi.

Bu geceki Muhafazakar liderler arasında soruşturmanın devam edip etmeyeceği sorulduğunda, Liz Truss, “Bu Parlamento’nun meselesi, ama ben şahsen onun Parlamento’yu yanlış yönlendirdiğine inanmıyorum” dedi. Bitirmek için oy kullanıp kullanmayacağı konusunda ısrar ederek, ‘Evet, ama oylama yok ve devam ediyor’ dedi.

Ancak Rishi Sunak, ‘O paneldeki milletvekilleri doğru kararları verecekler… Bu bir Hükümet kararı değil ve önemli bir ayrım var’ dedi.

İmtiyazlar komitesinin bir sözcüsü şunları söyledi: “Soruşturmayı durdurmak için bir önerge sunmak isteyip istememek, milletvekilleri ve bir bütün olarak Meclis’in meselesidir.”

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored