Talmud Ne Kadardır?

Talmud’un uzunluğunu düşünürken anlamanız gereken ilk şey, sadece bir değil iki Talmud olduğu gerçeğidir. Yahudi Öğrenimime göre, Talmud olarak anılan iki metin, Talmud Bavli (veya Babil Talmudu) ve Kudüs (veya Filistin) Talmudu olarak da bilinen Talmud Yerushalmi’dir. İsimler, tahmin edebileceğiniz gibi, bir araya getirildiklerinden türetilmiştir: Babil’deki Babil Talmudu (yani günümüz Irak’ı) ve Kudüs Talmud’u… aslında Kudüs değil, kuzey İsrail, bu yüzden olabilir. Bazıları buna Filistin Talmudu diyor. Chabad.org’un açıkladığı gibi, Talmud’un oluşumu, Kudüs’teki Tapınağın Romalılar tarafından yıkılmasının ardından başladı, bu da Yahudi halkının diasporasına yol açtı ve Yahudi bursunun dağılmasıyla tehdit etti. Nesiller geçtikçe, uzun süredir sözlü olarak kaydedilmiş olan geleneksel Yahudilik öğretilerinin kaybolması giderek daha olası hale geldi.

Sonuç olarak, bu sözlü yasalar, o dönemde Yahudi bilimin iki merkezinde yazılmış ve tartışılmıştır: Filistin ve Babil. İlk olarak Kudüs Talmudu bestelendi, Babil Talmudu nesiller sonra beşinci yüzyılda yazıldı. Bununla birlikte, Babil Talmudu, ikisinin daha uzun ve daha yetkili metnidir, bu nedenle normal olarak, birinin herhangi bir niteleyici olmadan Talmud dediğini duyduğunuzda, büyük olasılıkla Babil Talmud’una atıfta bulunurlar. Aslında, Kudüs Talmud’unun önemli bölümleri yıllar içinde kaybolmuştur.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored