SeaWorld orca, 20 yıl boyunca 'diğer balinalar tarafından zorbalık edildiği küçük bir tankta tutulduktan' sonra enfeksiyondan öldü

SeaWorld orca, 20 yıl boyunca ‘diğer balinalar tarafından zorbalık edildiği küçük bir tankta tutulduktan’ sonra enfeksiyondan öldü

Bir SEAWORLD orca, 20 yıl boyunca diğer balinalar tarafından zorbalığa uğradığı iddia edilen küçük bir tankta tutulduktan sonra bir enfeksiyondan öldü.

Trajik Nakai, San Diego’daki parkta veteriner ve sağlık uzmanlarının tüm çabalarına rağmen Perşembe gecesi vefat etti.

5

Nakai, bir enfeksiyonla savaştıktan sonra ne yazık ki SeaWorld San Diego’da öldüKredi bilgileri: AP
Orca, 2012 yılında başka bir katil balina ile şüpheli bir kavgadan sonra parkta korkunç bir şekilde yaralandı.

5

Orca, 2012 yılında başka bir katil balina ile şüpheli bir kavgadan sonra parkta korkunç bir şekilde yaralandı.Kredi: Ingrid N. Visser, Ph.D.
Bir SeaWorld ziyaretçisi, Kaliforniya deniz cazibe merkezindeki iki görkemli yaratık arasında geçenlerde bir kavgayı filme aldı

5

Bir SeaWorld ziyaretçisi, Kaliforniya deniz cazibe merkezindeki iki görkemli yaratık arasında geçenlerde bir kavgayı filme aldı

20 yaşındaki katil balina, Eylül 2001’de SeaWorld’de esaret altında doğdu ve türünün suni tohumlama yoluyla dünyaya gelen ilk örneğiydi.

SeaWorld San Diego Cuma günü yaptığı açıklamada, Nakai’nin son yirmi yılda onunla yakın çalışan bakıcılar tarafından kuşatılarak öldüğünü duyurdu.

Dediler ki: “Kurtarmak için her girişimde bulunuldu [Nakai’s] hayat.

“Veterinerler ve sağlık uzmanları aktif olarak bir enfeksiyonu tedavi ediyorlardı, ancak agresif tedavi ve teşhis çabaları başarısız oldu.

SeaWorld'ün 'en üzgün' orca Corky, 7 bebeğini akrabalı yetiştirme programında kaybetti
Ben eski bir Deniz Dünyası eğitmeniyim - orkalar için bir hapishane ve kapatılmalı

Meraklı ve çabuk öğrenen biri olarak hatırlanacak, genellikle sadece kabuğundaki diğer balinaları gözlemleyerek davranışları yakalayacak.”

Yeteneği onu, bilim adamlarının gemilerden ve diğer insan faaliyetlerinden kaynaklanan gürültü orkaları üzerindeki etkisini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak işitme çalışmaları için ideal bir aday yaptı.

Ancak hayvan hakları savunucuları, Nakai’nin küçücük bir tanka hapsedilmiş yıllarca süren “işkence”sini örtbas ettiği için parkı eleştirdi.

Orca’nın ölümünün ardından, Hayvanlara Etik Muamele İçin İnsanlar (PETA), parkta katil balinalar arasında “şiddetli bir saldırının” görüntülerini elde ettiklerini duyurdu.

Endişeli bir SeaWorld ziyaretçisinin kendilerine “hayvanlardan en az birinin ciddi şekilde yaralanmasıyla” sonuçlanan kavganın bir videosunu gönderdiğini iddia ediyorlar.

Nakai’nin olaya karışıp karışmadığı bilinmiyor.

Şok edici klip, suda çarpışan iki orkayı gösterirken, dehşete düşmüş bir gencin “Nasıl hala hayatta? Birbirlerine sarıldığını düşündüm, birbirleriyle kavga etmediklerini” söylediği duyulabilir.

PETA, konuğun yaralandığı iddia edilen hayvandan “suyu ıslatan kan” gördüğünü anlattı.

Ayrıca “balinanın her tarafında ısırık izleri ve taze yaralar” gördüklerini iddia ettiler.

PETA’nın başkan yardımcısı Tracy Reiman, “İki gün içinde, bir orca öldü ve bir diğeri, diğer hüsrana uğramış, sıkıca kapatılmış orklar tarafından saldırıya uğradı ve onu ciddi bir şekilde yaraladı – ve küçük çocuklar katliama tanık oldu.”

Görüntüler, katil balinaların “uyumsuz” deniz memelileriyle dolu sıkışık tanklarda tutulduğu iddialarını alevlendirdi.

PETA, Nakai’nin diğer iki balina ile yaptığı bir performanstan sonra çenesinden büyük bir et parçasının çıktığı 2012’de benzer bir olaya da değindi.

ORCAS ARASINDA ‘TALAŞAMA’

Ancak SeaWorld, yaranın katil balinanın “havuzun bir kısmıyla temas etmesinden” kaynaklandığında ısrar etti.

Bununla birlikte, Orca Research Trust’ın kurucusu ve baş bilim adamı Dr. Ingrid N. Visser, Nakai’de “orca diş aralığıyla eşleşen delinme işaretleri” fark etti.

Bunun “orkalar arasında bir tartışmanın söz konusu olduğu”nun açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bir SeaWorld sözcüsü Los Angeles Times’a en son videonun “yanıltıcı ve yanlış anlaşılmış” olduğunu söyledi.

Ayrıca, son zamanlarda yayınlanan iki bilimsel makaleye atıfta bulunarak, klibin “hem vahşi popülasyonlar hem de insan bakımında bulunanlar tarafından doğal sosyal etkileşimlerin bir parçası olarak sergilenen ortak orca davranışlarını” gösterdiğini savundular.

Ancak PETA, ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) yeni bir şikayette bulundu ve ajansın hayvanların SeaWorld’de hapsedildiği “stresli” koşullar hakkında yeni bir soruşturma başlatmasını istedi.

Geçmişte uyarılmasına rağmen, deniz parkının Hayvan Refahı Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyorlar.

Nakai’nin ölümüyle birlikte, SeaWorld’de yaşları 9 ile 57 arasında değişen sekiz katil balina kaldı.

Firma, yıllarca kampanyacıların kendilerine karşı korku duymasının ardından Mart 2016’da üreme programlarını sonlandırdıklarını duyurdu.

Sun, yorum için SeaWorld ile temasa geçti.

20 yaşındaki katil balinanın SeaWorld'deki diğer orkalar tarafından zorbalığa uğradığı iddia ediliyor.

5

20 yaşındaki katil balinanın SeaWorld’deki diğer orkalar tarafından zorbalığa uğradığı iddia ediliyor.Kredi: Ingrid N. Visser, Ph.D.
Diğer görüntüler Nakai'nin 2012'de aldığı korkunç yarayı gösteriyor

5

Diğer görüntüler Nakai’nin 2012’de aldığı korkunç yarayı gösteriyor

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored