Prince Grigory Potemkin, who established the Black Sea Fleet in Crimea in 1783

Rusya Ukrayna savaş haberleri: Kırım’ın üzerindeki patlamalar devasa bir mantar bulutuna neden oluyor

1783’te Kırım’da Karadeniz Filosunu kuran Prens Grigory Potemkin

Karadeniz – ve onunla kesişen Kırım yarımadası – Avrupa, Orta Doğu ve Asya arasında yüzyıllardır İmparatorluklar ve milletler tarafından tartışılan stratejik bir kavşak noktasıdır.

Denizin kendisi hayati ticaret yolları içeriyor, Rusya’nın beş yakın komşusu tarafından sınırlanıyor ve bugün hayati enerji boru hatlarına ve fiber optik kablolara ev sahipliği yapıyor.

Rusya’nın sularda güç sahibi olabilmesi için, Karadeniz’deki ana limanı Sivastopol’da bulunan ve yakındaki Azak Denizi’ne giden Kerç Boğazı’nı kontrol eden Kırım’ın kontrolü şart.

Kırım, zaman zaman Yunanlıların, Perslerin, Romalıların, Moğolların, Osmanlıların denetimine girmiştir.

Rus generalleri Alexander Suvorov ve Mikhail Kamensky, Kozludzha Savaşı’nda 40.000 kişilik bir Osmanlı ordusuna karşı 8000 kişilik bir kuvvetle zafere ulaştıklarında, 1783 yılına kadar tamamen Rus İmparatorluğu’nun kontrolü altına girmedi.

Rusya’nın Prensi Grigory Potemkin, Sivastopol limanında hızla Rus Karadeniz Filosunu kurdu ve buradan Karadeniz, Gürcistan, Ukrayna ve Türkiye dahil olmak üzere komşuları üzerinde deniz gücü iddiasında bulundu ve gücü daha da Akdeniz’e yansıttı.

Kırım da önemli bir ticaret merkezine dönüştü. 1914’te 1. Dünya Savaşı’nın arifesinde – Rusya’nın tüm ihracatının yaklaşık yüzde 50’si ve tarımsal ihracatının tam yüzde 90’ı Karadeniz’den çıkan İstanbul Boğazı’ndan geçti.

1954’te Kırım, Nikita Kruşçev tarafından Ukrayna’ya, görünüşte Ukrayna’nın Çarlık Rusyası ile birleşmesinin 300. yıldönümü münasebetiyle, ancak daha büyük olasılıkla Ukrayna’nın Kruşçev’in liderliğine desteğini güvence altına almak ve Ukrayna’yı Sovyetler Birliği’nin bir parçası olarak güçlendirmek için bir ‘hediye’ olarak verildi.

Ukrayna o zamanlar Birliğin bir parçası olduğu için, Moskova Kırım ve onun hayati limanları üzerindeki kontrolünü elinde tuttu – en azından birliğin çöktüğü ve Ukrayna’nın bağımsız bir ilçe haline geldiği 1991 yılına kadar.

Ukrayna’nın bağımsızlığının ardından, yarımadaya erişim, iki ülke arasında bir pazarlık kozu haline geldi ve Ukrayna, Rusya’nın, borçlarını silmek ve Karadeniz filosunun bir bölümünü kontrol altına almak gibi tavizler karşılığında Sivastopol’daki liman hakkını tanıdı.

Ancak 2014 yılında, Viktor Yanukoviç’in Moskova yanlısı hükümeti, ülkeyi Avrupa’ya yakınlaştırmak isteyen bir halk ayaklanmasıyla devrildi.

Sivastopol’daki limanın kaybedilmesinden korkan Putin, birliklerini Kırım’a yürüttü ve kontrolünü ele geçirdi – daha sonra bölgenin Rusya’nın bir parçası olması için çoğunluk desteğini gösteren bir ‘referandum’ düzenledi, ancak sonuç inandırıcı olmaktan uzak görüldü.

Bugün, Moskova yarımadanın kontrolünü elinde tutuyor ve çoğu dünya organı bölgeyi ‘işgal altındaki Kırım’ olarak adlandırsa da, onu kendi topraklarının bir parçası olarak adlandırıyor.

Karadeniz Filosu, 50’ye yakın gemi, yedi denizaltı ve çoğu denizci olmak üzere 25.000 askerden oluştuğuna inanılan Rusya’nın en büyük filolarından biri olmaya devam ediyor.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored