Putin'in Ukrayna'daki kukla valisi 'bir şef tarafından zehirlendi' ve 'bomba planını bozduktan' haftalar sonra komada Moskova'ya uçtu

Putin’in Ukrayna’daki kukla valisi ‘bir şef tarafından zehirlendi’ ve ‘bomba planını bozduktan’ haftalar sonra komada Moskova’ya uçtu

Putin’in işgali altındaki bir Ukrayna şehrinin kukla valisi, zehirlenme şüphesi sonrasında hastaneye kaldırıldı.

Kherson şefi Vladimir Saldo, daha önce bir bomba planından kurtulduktan bir aydan kısa bir süre sonra ikinci bir suikast girişimiyle vuruldu.

3

Vladimir Saldo, zehirlenme şüphesiyle komaya alındıKredi: Twitter
Daha önce 2002 ve 2012 yılları arasında Kherson belediye başkanı olarak görev yaptı, ancak o zamandan beri Putin'in acımasız işgalini destekledi.

3

Daha önce 2002 ve 2012 yılları arasında Kherson belediye başkanı olarak görev yaptı, ancak o zamandan beri Putin’in acımasız işgalini destekledi.Kredi bilgileri: East2West

Rus muhalif medyasının bildirdiğine göre, Kremlin yakınlarına yemek pişirmek üzere evine bir şef getirildikten sonra Saldo zehirlendi.

Hayatına yönelik son girişim, Putin tarafından atanan Kherson Belediye Başkanı’nın kentte Ukraynalı bir çatışmanın ortasında hedef alınmasıyla gerçekleşti.

Şefin hazırladığı yemekleri yedikten sonra Saldo’nun “hastalandığı, aklının bulanmaya başladığı ve parmak uçlarının uyuştuğu” bildirildi.

Ukrayna kuvvetlerinin Rus işgalcilere karşı bir saldırı başlatmaya çalıştığı Kherson’un 170 mil güneyindeki Simferopol, Kırım’da hastaneye kaldırıldı.

Çinli nükleer bombacılar, Tayvan'daki 'gerçek görev' için hazırlıkta 'sahte grev koşusu' uçuyor
8 yaşındaki dehşete düşmüş İngiliz çocuk, Bahamalar'da tatildeyken köpekbalıkları tarafından vahşice saldırıya uğradı.

Belediye başkanı komaya girdi ve Moskova’ya uçtu ve şimdi solunum cihazında yaşam mücadelesi veriyor.

Bölge yetkilileri zehirlendiğini yalanladı, ancak doktorlar hala toksikoloji raporlarını bekliyorlar.

Saldo’nun Kherson’daki yardımcısı Kirill Stremousov şunları söyledi: “Mermiler ve Grads altında kesintisiz beş ay. Adam sadece aşırı yorgundu.

“Teşhis yorgunluktur.”

Zehirlenme, Kherson’daki Rus tarafından atanan yetkililerin Saldo’ya yönelik bir bomba planını engellediklerini iddia etmelerinin üzerinden bir aydan kısa bir süre geçti.

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti, yetkililerin, Saldo’nun geçmesini bekleyen bir bombanın yola yerleştirildiğini söylediğini aktardı.

Ancak patlayıcı, Putin’in yakın arkadaşı ona ulaşmadan önce “keşfedildi ve etkisiz hale getirildi”.

Daha önce 2002 ve 2012 yılları arasında Kherson belediye başkanı olarak görev yapmıştı ve Putin’in işgaline sadece haftalar kala “Kherson Ukrayna’dır” iddiasında bulunmuştu.

Ancak bir aydan kısa bir süre sonra, Rus yönetimi altındaki şehrin başına getirildi ve o zamandan beri Putin’in acımasız işgalini destekledi.

Saldo, Rus kuvvetlerinin Şubat ayında şehri havaya uçurarak Moskova tarafından alınan ilk Ukrayna bölgesi haline gelmesinden sonra Kherson’un kukla belediye başkanı olarak atandı.

Başkent Kiev’e yaklaşık 280 mil uzaklıktaki Kherson, işgalin başlangıcından bu yana Rus kontrolü altında.

Ancak Saldo’nun şehir üzerindeki saltanatı, cesur Kherson sakinlerinin Kremlin saldırısına karşı sokaklarda protesto gösterilerine tanık oldu.

Şehirde Rus işgaline karşı düzenlenen bir miting sırasında insanlar Ukrayna bayrakları ve 'Kherson Ukrayna'dır' yazan bir pankart taşıyorlar.

3

Şehirde Rus işgaline karşı düzenlenen bir miting sırasında insanlar Ukrayna bayrakları ve ‘Kherson Ukrayna’dır’ yazan bir pankart taşıyorlar.Kredi bilgileri: AP

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored