Pelosi'nin Tayvan Gezisi ABD ve Çin için bir Uyandırma Çağrısı

Pelosi’nin Tayvan Gezisi ABD ve Çin için bir Uyandırma Çağrısı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu haftaki Tayvan ziyareti sadece 24 saat sürdü, ancak gezi, Pekin ile Washington arasındaki zaten gergin olan ilişki için uzun vadeli zorluklar doğuracak ve en kötüsünü yaşamaya hazır görünen Taipei için önemli sorunlar teşkil edecek. Pekin’in öfkesi.

Londra’daki Chatham House düşünce kuruluşunda Çin üzerine kıdemli araştırma görevlisi olan Yu Jie, “Pelosi’nin Tayvan ziyareti ABD-Çin ilişkilerini yeni bir dip seviyeye getirdi” diyor. “Son 40 yılda iki taraf arasında oluşan güven deposu neredeyse tükenmiş görünüyor.”

Çin liderliği de bunu gösterdi. Tayvan konusu, Temmuz ayı sonlarında ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında, Xi’nin Biden’ı Çin’in dönek bir eyalet olarak gördüğü ada üzerinde “ateşle oynama” konusunda uyardığı bir çağrıya hakim oldu. Salı günü, Çin dışişleri bakanlığı Pelosi’nin molasının “Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde ciddi bir etkisi” olacağını söyledi.

Devamını oku: Pelosi, Tayvan’ı Ada ve Dünya ile Daha Güvencesiz Bir Pozisyonda Bıraktı

Biden, kendisini ziyaretten uzaklaştırmaya çalıştı. Daha önce Pentagon’un, uzun süredir Çin hükümetini eleştiren Pelosi’nin gezisinin “iyi bir fikir olmadığını” düşündüğünü açıklamıştı. Beyaz Saray ayrıca ABD politikasının değişmediğini ve Washington’un “statükoyu değiştirmeye veya Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığını” vurguladı.

Bu, hasarı azaltmaya yardımcı olabilir. Hong Kong’daki Lingnan Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Zhang Baohui, “Kongrenin dış politika rolü olsa da, ABD dış ilişkilerini yürüten yürütme organıdır” diyor. “Bence Çinliler [government] Bunu anlıyor ve bu Pelosi’nin ziyaretinin daha geniş ABD-Çin ilişkileri üzerindeki etkisini de sınırlamalı.”


ABD Başkanı Joe Biden, 15 Kasım 2021’de Washington DC’deki Beyaz Saray’ın Roosevelt Odası’ndan sanal bir zirve sırasında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi.

Mandel Ngan—AFP/Getty Images

Bu, sorunsuz bir seyir olacağı anlamına gelmez. Eski ABD Başkanı Donald Trump, ilk ulusal güvenlik stratejisinde Çin’i stratejik bir “rakip” olarak nitelendirdi ve sert bir ticaret savaşı, ilişkiyi on yılların en düşük seviyesine getirdi. Biden yönetimi altındaki ilişkiler pek ısınmadı.

Zhang, “Bu ilişkinin gidişatı şimdiden belirlendi” diyor. “ABD-Çin stratejik rekabeti birkaç yıldır yapım aşamasında.”

Pelosi’nin molası ABD-Çin işbirliğini bozabilir

Farklılıklarına rağmen, ülkeler dünyanın en büyük sorunlarından bazıları üzerinde birlikte çalışıyorlar. Pekin ve Washington, COP26 iklim zirvesinde, metan emisyonlarını azaltmak için güçlerini birleştireceklerini söyleyerek iklim değişikliği konusundaki işbirliğini duyurdular. COVID-19 salgını, iki ulusun sağlık güvenliği konusunda işbirliği yapmasının önemini de göstermiştir. Bu çabalar durursa, tüm dünyayı daha kötü durumda bırakabilir.

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki İleri Uluslararası Çalışmalar Okulu (SAIS) Çin Küresel Araştırma Merkezi müdürü Andrew Mertha, “Bütün ateşli söylemleri ortadan kaldırdığınızda, Pekin’in aradığı şey ABD ile güveni yeniden tesis etme yeteneğidir” diyor. Ziyaretin Çin’in bu güveni tesis etme becerisine zarar verebileceğini ve “yalnızca ABD ve Çin’in birlikte çalışarak yönetebileceği ikili konularda potansiyel işbirliği fırsatlarını boşa çıkarabileceğini” söyledi.

Devamını oku: Sütun: Pelosi’nin Tayvan Ziyaretinin Hiçbir Faydası Yok

Zhang, bölümün aslında ABD-Çin ilişkilerinin işbirlikçi yönünü vurgulayabileceğini söylüyor. Ülkeler sistemsel olarak karşı karşıya gelse de, her ikisi de farklılıklarını yönetmek istiyor. Biden, 2021’in sonlarında Xi ile yaptığı sanal toplantıda, iletişim hatlarını açık tutmak ve rekabetin “çatışmaya” dönüşmesini önlemek için “sağduyulu korkuluklar” olmasını sağlamak istediğini söyledi.

Zhang, “Pelosi’nin ziyaretinin sonucu, bu mekanizmanın yürürlükte olduğunu ve Tayvan Boğazı’nda kasıtsız askeri çatışmalara yol açabilecek senaryoları başarıyla engellediğini gerçekten doğruladı” dedi.

china taiwan military drills

Çin askeri helikopterleri, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kendi kendini yöneten adaya yaptığı ziyaretin ardından Tayvan açıklarında büyük çaplı askeri tatbikatlar öncesinde 4 Ağustos 2022’de Fujian eyaletinde, anakara Çin’in Tayvan’dan en yakın noktalarından biri olan Pingtan adasının yanından uçuyor.

Hector Retamal—AFP/Getty Images

Pelosi’nin adadan ayrılmasının ardından başlayan Pekin’deki askeri tatbikatların birkaç gün daha sürmesi bekleniyor. G7, tatbikatların “gerginliği artırdığını ve bölgeyi istikrarsızlaştırdığını” ve istenmeyen sonuçlara yol açmasının kesinlikle mümkün olduğunu söylüyor.

Ancak Chatham House’dan Yu, “milliyetçi bir retorik korosuna” rağmen, Çin’in “ABD ile tüm cephelerde devasa hasar riski taşıyan tesadüfi bir çatışmaya girmemeye dikkat edeceğini” söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Alman Marshall Fonu’nun Asya Programı direktörü Bonnie Glaser de aynı fikirde. “Her iki tarafın da aşağı yönlü spirali durdurmada büyük payı var” diyor. “Belki de bu, yapmaları gereken bir uyandırma çağrısı olacaktır.”

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


yaz Amy Gunia şirketinde [email protected]

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored