Ölü Havuz Durumu Nedir?

CBS News, Mead Gölü’nün 1.220 fitte olması gerektiğini yazıyor. Şu anda 1.040. NASA, hidroelektrik üretmek için gölün en az 1000 fit olması gerektiğini belirtiyor. Yani ölü bir havuz gölde su kalmayacak anlamına gelmiyor (NBC News’e göre). Bu, su seviyelerinin o kadar düşük olacağı anlamına gelir ki, hidroelektrik bu kadar kolay üretilemeyebilir. The Conversation, hem Lake Powell hem de Lake Mead’in türbinleri olduğunu açıklıyor. Bu türbinlere su akar ve bu da elektrik üretmek için dönmelerine neden olur.

Ancak The Conversation, bir gölün ölü havuz durumuna gelmesi durumunda türbinin basınç sağlayan hidrolik kafasının verimli çalışmayacağını söylemeye devam ediyor. Basitçe söylemek gerekirse, türbinlerin elektrik üretebilmesi için belirli bir su miktarının üzerinde olması gerekir. Aksi takdirde türbinler zarar görecektir. Bu, ya türbinlerin kapanmasına ya da genel olarak daha az elektriğin azalmasına yol açacaktır (NBC News aracılığıyla).

NBC News’den bir başka makale, Lake Mead’in adını verdiği Elwood Mead’in büyük torunu Diane Mead’in, gölün olası ölü havuz durumu hakkında “bilimsel bir perspektiften ve su hakları perspektifinden dehşete düşeceğini” söylediğini bildirdi. Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na göre, su düzenlemesi ve kesintileri, verilen zararı tersine çevirmek için yeterli olmayabilir.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored