Küba petrol tesisindeki yangın 3. tankın tutuşmasıyla yayıldı

Küba petrol tesisindeki yangın 3. tankın tutuşmasıyla yayıldı

HAVANA – Batı Küba’daki büyük bir petrol depolama tesisinde başlayan ölümcül yangın, alevlerin itfaiyecilerin büyük yangına karşı mücadele ederken soğutmaya çalıştığı üçüncü bir tankı sarmasından sonra Pazartesi günü yayıldı.

Cuma gecesi tesisin sekiz tankından birine yıldırım düşmesinden bu yana en az bir kişi öldü ve 125 kişi yaralandı, 14 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Cumartesi günü ikinci bir tank alev aldı ve Küba’nın elektrik sisteminde önemli bir rol oynayan tesiste birkaç patlamayı tetikledi.

Tesisin bulunduğu batıdaki Matanzas eyaletinin valisi Mario Sabines, “Açıkladığımız risk gerçekleşti ve ikinci tankın alevi üçüncüyü tehlikeye attı” dedi.

İtfaiye ekipleri, hafta sonu kalan tankları soğutmak ve yangının yayılmasını önlemek için kalan tanklara su püskürtmüştü.

Meksika ve Venezüella hükümetleri, yangını söndürmek için özel ekipler gönderdi; askeri inşaat uzmanları petrol sızıntılarını kontrol altına almak için bariyerler kurarken, yangına çeşitli yönlerden tazyikli su, uçak ve helikopterlerle müdahale etti. Yerel yetkililer, 65 milden (100 kilometre) daha uzakta bulunan Havana’nın başkentinden görülebilen bölgeyi saran dalgalı duman nedeniyle sakinleri yüz maskeleri kullanmaları veya içeride kalmaları konusunda uyardı. Yetkililer, bulutun kükürt dioksit, nitrojen oksit, karbon monoksit ve diğer zehirli maddeler içerdiği konusunda uyardı.

reklam

Yaralıların çoğu yanık ve dumandan zehirlenerek tedavi gördü ve beşinin durumu kritik. Toplam 24 kişi hastanede kalıyor. Hafta sonu, yetkililer bir itfaiyecinin cesedini buldular çünkü hala kayıp olan yakınları sevdikleriyle ilgili haberleri beklemek için bir otelde toplandılar.

Sabines ve Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel, aşırı sıcaklar nedeniyle kayıp itfaiyecileri aramanın imkansız olduğunu söyledi.

Matanzas kentindeki Matanzas Süper Tanker Üssü’ndeki yangın, yetkililerin çoğu yakındaki Dubrocq mahallesinden olmak üzere 4.900’den fazla insanı tahliye etmesine neden oldu. Tesisin sekiz büyük tankı, elektrik üretmek için kullanılan petrolü tutuyor, ancak alevler nedeniyle ne kadar yakıtın kaybolduğu net değil. Alev alan ilk tank %50 kapasitedeydi ve yaklaşık 883.000 fit küp (25.000 metreküp) yakıt içeriyordu. İkinci tank doluydu.

reklam

Teksas Üniversitesi Latin Amerika ve Karayipler Enerji Programı direktörü Jorge Piñon, yetkililerin etkilenmediklerinden emin olmak için yanmayan tankların duvarlarını incelemeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca, yangın söndürüldükten sonra sistemi tekrar devreye sokmadan önce hükümetin dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı.

Aksi takdirde, başka bir felaket olacak” dedi. “Ne yazık ki, bu zaman alacak.”

Piñon, tesisin, ülkenin merkezinden geçen bir petrol boru hattı işleten Küba ham petrolünü, küçük tankerler aracılığıyla elektrik üreten termoelektrik santrallerine aktarılmak üzere aldığını kaydetti. Aynı zamanda ithal ham petrol, akaryakıt ve dizel için boşaltma ve aktarma merkezidir ve Küba, ekonomisini ayakta tutmak için gereken yakıtın yalnızca yarısını üretir.

Yangın, Küba’nın derin bir ekonomik krizle mücadele etmesi ve bunaltıcı bir yaz ortasında sık sık elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkıyor. Yetkililer, hasarın ön tahminini açıklamadı.

reklam

___

Andrea Rodriguez on Twitter: www.twitter.com/ARodriguezAP

Telif hakkı 2022 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored