Kiracı, ırkçı tacize uğradığı ev arkadaşına 28 bin dolar ödemeye karar verdi

Sudanlı adam, iş bulmak ve sonunda ailesini yanına getirmek için 2017’de Auckland’a geldi. Fotoğraf / 123rf

Ev arkadaşının izinsiz tuvalete gitmesine izin vermeyen ve Müslümanlar hakkında ırkçı sözler söyleyen kadına 28 bin dolar para cezası verildi.

Son zamanlarda Sudanlı göçmen, ev sahibi gibi davranan ve kendisini iş bulması için taciz edecek, evin belirli bölümlerine girmesini yasaklayacak ve onu işkenceye tabi tutacak kontrol eden kadından bir dizi haksızlığa maruz kaldıktan sonra İnsan Hakları İnceleme Mahkemesi’ne şikayette bulundu. ırk tacizi.

Bir öğleden sonra kadın, Judith Webby, ev arkadaşı Tarig Elhassan’ı, kısmen cep telefonuna kaydettiği ırkçı bir tiradına maruz bıraktığında doruğa ulaştı.

“Göçten nefret ediyorum. Sizinki gibi bir üçüncü dünya ülkesine indirgemek dışında yaşam tarzımız için hiçbir şey yapmadı” dedi.

“Kadınlara hükmetmeye alışmış bir üçüncü dünya ülkesinden gelen bir erkek olduğun için bunu burada yapacağını düşünüyorsun. Hayır, yapmayacaksın, gün ışığı.”

Webby’nin rant, Elhassan’a tembel olduğu için iş bulamayacağını, Kivilerin göçmenlerden nefret ettiğini ve Müslümanların “onları bombalamalarından” korktuklarını öne sürdüğü mahkeme kararında birkaç sayfa boyunca devam ediyor. .

“Dün gece bazı arkadaşlarıma dedim ki, burada bir odada bir adam var, nüfusun yarısının açlıktan öldüğü, savaşın parçaladığı bir ülkeden gelen bir adam var. [sic]bir tozluktan bir şeyler çıkarmaya çalışıyor ve diğer tembel piç burada, bütün gün sırtüstü uzanmış, birinin gelip ona iş vermesini bekliyor.”

Elhassan, Sudan’da bir üniversitede ders veren nitelikli ve deneyimli bir telekomünikasyon mühendisidir.

Mart 2017’de çalışma vizesiyle geldi ve amacı, hayatını Yeni Zelanda’da kurmak ve ardından karısını ve çocuklarını getirmekti.

Auckland’da Trade Me’de Webby tarafından ilan edilen bir oda buldu ve iş aramaya başlarken taşındı.

Castle, Kelly, Lane ve Webbe gibi bir dizi soyadı kullanan Webby, aslında sadece başka bir kiracıyken evin sahibi olduğunu ima etti.

Evdeki hangi odaların özel kullanımı için olduğu ve hangilerinin Elhassan ve diğer ev arkadaşları tarafından kullanılabileceği konusunda katı kuralları vardı.

Webby, evin mutfağını, yemek odasını, oturma odasını ve ofisini özel olarak kullanıyordu.

Elhassan ve diğer ev arkadaşları garajdaki mutfak olanaklarını kullanmak zorunda kaldılar ve garajı da yemek ve yaşam alanı olarak kullanmak zorunda kaldılar.

İki aylık iş arayışından sonra, Webby Elhassan’a mesaj attı ve henüz bir iş bulamadığı için evi terk etmesi için iki haftası olduğunu ve her gün sabah 9’dan akşam 5’e kadar evden dışarı çıkması gerektiğini söyledi. odasına bakışlar.

Ertesi gün Elhassan evdeydi çünkü saat 14.00’de Skype ile bir iş görüşmesi vardı ve Ramazan orucunu tuttuğu için evden dışarı çıkmak istemiyordu.

Webby, onun hala evde olduğunu öğrendiğinde, yatak odasının kapısını zorla açmadan ve bağırarak, küfrederek ve ona isimler takmadan önce mesaj atarak gitmesini söyledi.

Elhassan eşyaları ve güvenliği konusunda o kadar endişeliydi ki yardım için Yurttaş Danışma Bürosu’nu aradı ve ondan odanın videosunu çekmesini istedi, böylece herhangi bir hasar olmadığını kanıtlayabilir ve onunla yapılan tüm konuşmaları kayıt altına alabilirdi.

Webby gitti ve döndüğünde kapıyı tekrar açmaya zorladı ve Elhassan’a biraz daha bağırdı.

Elhassan’ın Webby aleyhindeki kanıtlarının büyük kısmını oluşturan ve Elhassan’ı, polis memuru kardeşinin daha sonra geleceğini ve “biraz sohbet etmekten çok mutlu olacağını” söyleyerek tehdit etmesiyle sona eren, 30 Mayıs 2017’de alınan bu kayıttır. -görev”.

İş görüşmesinden sonra Elhassan’ın banyoyu kullanması gerekiyordu ve Webby’den izin istedi, ancak Elhassan ona “Hiçbir hakkınız yok” demeyi reddetti.

Bunu takiben derhal evden ayrılmaya ve tahvilinden vazgeçmeye karar verdi ve 5 Haziran’da İnsan Hakları Komisyonu’na şikayette bulundu, ancak Webby dahil olmayı reddetti ve mesele çözülmedi.

Elhassan, Webby’nin polis memuru kardeşini içeren tehdidini o kadar ciddi buldu ki, soruşturma yapamayan ancak konuyu polise havale eden Bağımsız Polis Şikayet Kurumu’na şikayette bulundu.

Bir yıl sonra Elhassan, İnsan Hakları İnceleme Mahkemesi’ne, aşağılanma, haysiyet kaybı ve duyguların yaralanması nedeniyle 45.000 dolar tazminat talebinde bulundu.

Mahkemeye depresyonda, korkmuş ve endişeli olduğunu ve Webby’nin yorumlarının onu tamamen küçük düşürdüğünü söyledi.

“Yıllarca uğraştıktan sonra iş bulmak için Yeni Zelanda’ya göçmen olarak gelmekle yanlış yapmış olabileceğimi düşündüm.

“Burada ailem için daha iyi bir hayat kurmaya çalışmak için doğru kararı verip vermediğimi merak ettim” dedi.

Irksal tacizden sonra hayatının en kötü yılını yaşadığını ve Webby’yi tekrar görüp daha fazla tacize uğrayacağından çok korktuğunu anlattı.

Şehirlere taşınmasının nedenlerinden birinin ondan uzaklaşmak olduğunu söyledi.

Webby mahkeme soruşturmasına katılmayı reddetti ve Elhassan’a karşı açıkça düşmanca ve ırksal olarak tacizde bulunduğunu tespit etti.

Mahkeme, Webby’ye Elhassan’a 28,000 dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Mahkeme, “Bize göre 28.000 dolar, Bay Elhassan’ın ırksal tacizden muzdarip olduğu aşağılanma, haysiyet kaybı ve duygularının yaralanmasını yeterince tazmin etmek için uygun bir yanıttır” dedi.

“Irksal taciz kısa bir süre boyunca özel bir ortamda gerçekleşti, ancak önemli ölçüde düşmancaydı ve Bay Elhassan üzerinde önemli bir etkisi oldu.”

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored