İmparatorluğu Yenen Avusturya-Macaristanlı Çifte Ajanın Hikâyesinin İçinde

İmparatorluğu Yenen Avusturya-Macaristanlı Çifte Ajanın Hikâyesinin İçinde

Alfred Redl’in çift taraflı ajan olduğu ortaya çıkınca vatana ihanetten tutuklandı. Rezil olan Redl, Redl’in bir tabanca alıp kendini öldürmesini öneren Avusturya Genelkurmay Başkanı Conrad von Hötzendorf tarafından yaklaştı. (Diğer kaynaklar, Redl’in kendini öldürmek için silahı talep ettiğini anlatır.) Britannica’ya göre Reidl veda mektupları yazdıktan sonra 25 Mayıs 1913’te kendini vurdu. Ancak Redl’in ölümü, Ruslara bilgi verilmesini engellemiş olsa da, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun I.

Redl’in Ruslara Avusturya savaş planları hakkında nasıl bilgi verdiği göz önüne alındığında, Ruslar karşılaşacakları her senaryoya hazırlıklıydılar ve bu da I. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu. Britannica’ya göre, ulus daha küçük birimlere bölündü ve Avusturya’yı zayıf bir durumda bıraktı. Redl’in Avusturya’nın savaş yetenekleri üzerinde ciddi bir etkisi olduğuna şüphe yok ve belki de bu kadar yüksek güçlere yükselmemiş olsaydı, bugün dünya çok daha farklı bir yer olurdu.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored