Derme Göre Sivilcenizin Kötüleşmesinin 5 Sebebi

YSivilcenizi kontrol altına almak için iyi bir yolda olduğunuzu düşünüyorsunuz – doğru ürünlere sahipsiniz, kendinizi rejiminize adadınız ve makyajınızla uyumayı tamamen bıraktınız – ama yine de sivilceleriniz artıyor. daha kötüsü. Ne oluyor? New York’ta kurul onaylı bir dermatolog olan Marisa Garshick’e göre, olabilecek birkaç şey var.

“Panik yapma. Bazen çevre bu tür geçici dalgalanmaları tetikleyebilir” diyor Dr. Garshick. “Cildiniz üç veya dört aydır genel olarak iyi bir yerdeyse ve bir hafta ara veriyorsanız, bu biraz sizin kontrolünüz olabilir. Daha sık maske takıyor olabilirsiniz veya seyahat ediyor ve cildinize bir şeyler yapıyor olabilirsiniz. Bu, cilt bakımı rutininizin tamamını sıfırlamanız gerektiği anlamına gelmez.”

Ancak birkaç ay geçtiyse ve işler düzelmiyorsa, bazı değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına gelebilir. Aşağıda, Dr. Garshick, kötüleşen krizlerinizin arkasında olabilecek beş ana suçluyu paylaşıyor ve işleri tekrar rayına oturtmak için tam olarak ne yapılması gerektiğini açıklıyor.

Sivilcenizin kötüleşmesinin 5 nedeni

1. Rutininizdeki veya çevrenizdeki bir şey değişti

Dr. Garshick, “Bazen cildinize yeni tahriş veya hassasiyete katkıda bulunabilecek yeni şeyler eklemiş olabilirsiniz” diyor. “Yani makyajı düşün, ama aynı zamanda çevreyi de düşün. Daha aktifseniz, egzersiz yapıyorsanız, daha fazla terliyorsanız, belki de rutininiz artık farklı bir şey gerektiriyor.”

Daha yüksek sıcaklıklar da cildinizi etkileyebilir. Kurul sertifikalı dermatolog ve DERMAdoctor’un kurucusu MD Audrey Kunin, daha önce Well’e verdiği demeçte, “Nem cildi bir ısı ve nem battaniyesi içinde sarar, bu da gözeneklerin genişlemesine, yağ üretiminin artmasına ve cildin boğulmasına neden olur” dedi. +İyi. “Bu, tıkanıklığa ve hatta bir leke salgınına yol açabilir.”

Bunlardan herhangi biri size taktik gibi geliyorsa, düzgün bir şekilde temizlediğinizden ve tüm gün boyunca cildinizdeki pislikleri temizlediğinizden emin olun.

2. Sivilcenizin nedeni değişti

Kopmalarınız için suçlanabilecek birkaç farklı suçlu var – yağ üretimi, bakteri ve iltihaplanma bir rol oynayabilir ve her biri farklı bir tedavi gerektirir. Dr. Garshick, “Yalnızca bir retinoid kullanıyorsanız ve birdenbire daha çok bakteriler tarafından yönlendirilen çatlaklar geliştiriyor olabilirsiniz” diyor.

Retinoidler, bu tür sivilceleri temizlemek için en iyi seçenek olmayabileceğinden (cildinizin pul pul dökülme döngüsünü ölü deri hücrelerinden kurtulmak için normalleştirerek çalışırlar ve onları tıkanmış gözenekler ve iltihaplanmanın neden olduğu sivilceleri tedavi etmek için harika hale getirirler), zamanı gelmiş olabilir. rutininizi değiştirin. Benzoil peroksit temizleyiciler, P. Akne olarak bilinen akneye neden olan bakteriler olan propionibacterium acnes’i etkili bir şekilde temizlediklerinden, bakterilerle ilgili sivilceler için harika bir takastır. Aynı anda birkaç farklı sivilce nedeni yaşayabileceğinizi unutmayın, bu nedenle benzersiz durumunuz için çalışan bir rutini bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir.

3. Hormonlarınız değişiyor

Dr. Garshick, yukarıda sıralanan üç nedenin yanı sıra hormonların da sivilceye katkıda bulunabileceğini söylüyor. Bunun nedeni, sebum üretiminin hormonlar tarafından yönlendirilmesidir, bu nedenle hormonlarınızdaki değişiklikler kötüleşen kırılmalara neden olabilir. Doğum kontrolünü yeni mi başlattınız yoksa bıraktınız mı? Hamile misin? Hormonların bir rol oynadığına inanıyorsanız, hormon bazlı bir akne tedavisi olan spironolakton veya hormonal yağ üretimini yönetmeye yardımcı olan bir ek olan DIM gibi çözümleri denemek için doktorunuzla görüşün.

4. Aynı anda çok fazla deniyorsunuz

Dr. Garshick, “Akneniz kötüleşiyorsa, aynı anda birden fazla ürün kullanmaya başlamazdım” diyor. “Yeni bir cilt bakım ürünü başlatacaksanız, her seferinde yalnızca bir tane yaptığınızdan emin olun. Üç hafta daha verin, ama panik yapmayın ve eczane koridorunda gördüğünüz her şeyi deneyin. Yaklaşımınızda düşünceli olduğunuzdan emin olun ve her seferinde yeni bir şey kullanın. Belki yeni bir temizleyici tanıtarak başlayın. Halihazırda reçeteli bir aktif madde ve belki de nazik bir temizleyici kullanan bazı insanlar için, bununla birlikte ilaçlı bir temizleyiciye ihtiyaçları olabilir. Ancak bunu, eksfoliyan ve toneri aynı anda kullanmayın.”

5. Bir dermatolog görme zamanı

Henüz bir profesyonelle konuşmadıysanız ve sivilcelerinizin kötüleştiğini fark ediyorsanız, muhtemelen bir dermatoloğu ziyaret etmenin zamanı gelmiştir. Size uygun olmayan ürünlere paranızı boşa harcamamanız için size rehberlik edebilirler ve gerektiğinde size reçeteli ürünler verebilirler. Garshick, durdurmak, sıfırlamak ve ne kullandığınıza odaklanmak ve kurul onaylı bir dermatoloğa gitmenin en iyisi olduğunu söylüyor.

Bir dermden daha fazla sivilce tedavisi bilgisi alın:Editörlerimizden daha fazla güzellik bilgisi ister misiniz? Mutlaka bilinmesi gereken ipuçları ve püf noktaları için Fineprint Instagram hesabımızı takip edin.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored