Demokratik milletvekilleri üreme sağlığı hizmetlerini engelli kadınlar için daha erişilebilir hale getirmek için yasa tasarısı sunuyor

Demokratik milletvekilleri üreme sağlığı hizmetlerini engelli kadınlar için daha erişilebilir hale getirmek için yasa tasarısı sunuyor

Demokrat milletvekilleri, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Roe V. Wade’i ve anayasal kürtaj hakkını bozmasının ardından karşılaşabilecekleri engelleri azaltmayı umarak, üreme sağlığı hizmetleri arayan engelli Amerikalılara yardımcı olmak için Perşembe günü yasa çıkardı.

ABD’li Sens. Patty Murray (D-Wash.) ve Tammy Duckworth (D-Ill.), bir basın açıklamasında Üreme Sağlığı Hizmetlerine Erişilebilirlik Yasası’nı duyurdular ve yasanın Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına anket için bir çalışma yürütme yetkisi vereceğini açıkladılar. zihinsel ve bedensel engelliler için üreme sağlığı hizmetleri manzarası.

Tasarı aynı zamanda engelliler için üreme bakımı sağlayan sağlık uzmanlarına yönelik eğitim ve öğretim programlarına yönelik hibeleri de finanse edecek; üreme sağlığı alanında engelli insanları işe almayı ve eğitmeyi amaçlayan programlara ek hibe fonu akıtmak; ve engelliler için ilgili eğitim ihtiyaçlarına yardımcı olmak için yeni bir teknik yardım merkezi oluşturmak.

2004 yılında Irak’ta bacaklarını kaybeden ve sağ kolunu kısmen kullanan Duckworth, tasarının 61 milyon engelli Amerikalı kadına güvence vereceğini söyledi. “İhtiyacımız olan bakımı, ihtiyacımız olduğu zaman alma konusunda geride kalmıyoruz.”

Senatör yaptığı açıklamada, “Çok uzun süredir engelli Amerikalılar sağlık hizmetleri, ekipman ve sağlayıcıların önünde kalıcı engellerle karşı karşıya kaldı” dedi. “Karaca’nın devrilmesinin ardından bu hakları baltalamak için daha da ileri gitmek için sağcı çabalar devam ederken, birçoğu ihtiyaç duydukları üreme bakımına erişimde daha da zorlanma konusunda haklı olarak endişe duyuyor.”

Yüksek Mahkemenin anayasal kürtaj hakkını iptal etme kararı, tüm eyaletlerin yaklaşık yarısının kürtaja erişimi yasaklamasının veya ciddi şekilde kısıtlamasının önünü açtı.

Senatörler, bu karar nedeniyle, engelli dört yetişkinden birinin, halihazırda sürekli engellerle karşılaştıkları bir toplumda doğum kontrolü danışmanlığı ve doğum öncesi bakıma yönelik engellerle karşılaşacağını tahmin ediyor.

Mevzuat diğer birkaç Demokrat senatör tarafından ortaklaşa desteklenirken ve bir düzineden fazla engelli hakları grubu ve üreme hakları örgütü tarafından desteklenirken, kürtaj erişim yasasının eşit olarak bölünmüş Senato’dan geçmesi pek olası değil. haydut.

Ancak Murray, “Her Amerikalı kendi bedeni, hayatı ve geleceği üzerinde kontrol sahibi olmayı hak ediyor” dedi.

Senatör yaptığı açıklamada, “Fakat engelli insanlar uzun süredir ayrımcılığa maruz kaldılar ve ihtiyaç duydukları üreme bakımını almaları için gerçekten kabul edilemez barikatlarla karşı karşıya kaldılar ve Cumhuriyetçilerin haklarımıza aralıksız saldırıları işleri çok daha kötü hale getirdi” dedi.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored