Çin, 'Ukrayna'dan daha kötü' saldırıda korkunç drone sürüleri ve bir milyon askerle Tayvan'ı nasıl işgal edebilir?

Çin, ‘Ukrayna’dan daha kötü’ saldırıda korkunç drone sürüleri ve bir milyon askerle Tayvan’ı nasıl işgal edebilir?

Uzmanlar, ÇİN’in Tayvan’a, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından bile daha yıkıcı olabilecek büyük bir saldırı başlatabileceği konusunda uyardı.

Askeri analistler, yüksek teknolojili insansız hava araçlarının, bir milyona kadar askerin, savaş gemilerinin ve bombardıman uçaklarının 110 millik Tayvan Boğazı üzerinden hızla gönderilebileceğinden korkuyorlar.

11

Çin, Tayvan’dan 12 mil uzakta canlı yangın tatbikatı yapıyorKredi bilgileri: Çin Askeri
Çin, askeri tatbikatlar sırasında korkunç uçak gemisi öldürücü hipersonik füzelerini gösterdi

11

Çin, askeri tatbikatlar sırasında korkunç uçak gemisi öldürücü hipersonik füzelerini gösterdiKredi bilgileri: Çin Askeri
En az 27 Çin uçağı Tayvan Boğazı orta çizgisini geçti

11

En az 27 Çin uçağı Tayvan Boğazı orta çizgisini geçtiKredi bilgileri: Çin Askeri
Tayvanlı askeri personel askeri tatbikatta yer alıyor

11

Tayvanlı askeri personel askeri tatbikatta yer alıyorKredi bilgileri: Getty
RW MAP CHINA INVASION OF TAIWAN 1

Çin, hayati uluslararası nakliye şeritlerini aşan bir güç gösterisinde Perşembe günü Tayvan çevresinde şimdiye kadarki en büyük askeri tatbikatlarını başlatırken geldi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Polosi’nin bu hafta adaya yaptığı ziyarete Çin’in “ceza” iyon yanıtı vermesinden sonra Tayvan yüksek alarma geçti – 25 yıl sonra ziyaret eden ilk Meclis Başkanı.

Çin devlet medyasına göre, savaş oyunu tatbikatları Perşembe günü saat 12.00’de (0400 GMT) başladı ve “canlı ateş” içeriyordu.

Pingtan çevresinde gökyüzüne uçan küçük mermiler ve ardından beyaz duman bulutları ve yüksek sesle gümbürtü sesleri geldiğine dair raporlar ortaya çıktı.

Tayvan ve Çin'in kan davası hakkında bilmeniz gereken her şey - artı istila şansı
Çin, Tayvan'dan Pelosi uçağı BİR SAAT olarak uçak gemilerinin dramatik videosunu gösteriyor

Taipei, Pekin’i ülkenin kuzeydoğu kıyılarındaki sondaj bölgelerine iki Dongfeng balistik füzesi fırlatmakla suçladı.

Tatbikatlar Tayvan kıyılarından sadece 20 mil uzaklıkta gerçekleşiyor ve Pazar günü öğlene kadar tamamlanması beklenmiyor.

Tayvan savunma bakanlığı, Çarşamba gecesi Kinmen adaları üzerinde uçan Çinli insansız hava araçlarına uyarı ateşi açtığını söyledi.

Tümgeneral Chang Zone-sung birliklerini “hemen uyarı vermek ve onları uzaklaştırmak için işaret fişeği ateşledi”.

“Bundan sonra geri döndüler. Yasak bölgemize girdiler ve bu yüzden onları dağıttık” dedi.

“Standart bir çalışma prosedürümüz var. Gelirlerse tepki veririz.”

DÜNYADA CENNET

Çin’in hâlâ Pekin’e ait olduğuna inandıkları adayı geri almaya söz vermesiyle, olası savaşla ilgili korkunç tahminler geldi.

Tayvan, 1949’da Çin anakarasından ayrıldıktan sonra bağımsız bir ulus olduğunda ısrar ediyor.

Çin’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle cesaretlendirilebileceği ve Tayvan’ı vurma fırsatını yakalayabileceğine dair korkular baş gösteriyor.

Eski Beyaz Saray danışmanı David Ochmanek, The Sun Online’a verdiği demeçte, yıkımın ölçeğinin “dünyanın 1951’deki Kore ihtilafından bu yana gördüğü hiçbir şeye benzemediğini” söyledi.

Kore Savaşı üç milyona kadar sivili öldürdü, ABD Kuzey Kore’ye 600.000 tondan fazla bomba ve 32.557 ton napalm attı ve haydut devletteki hemen hemen her şehir “en az yarısı yok edildi”.

Obama yönetimi için eski bir savunma analisti olan Bay Ochmanek, ABD ve müttefiklerinin Tayvan’a topyekün savaş başlatması halinde Çin’i yenmek için “kelimenin tam anlamıyla haftalar değil, aylar değil” günleri olacağını söyledi.

“[Beijing] Ochmanek, The Sun Online’a verdiği demeçte, hedeflenen ülkenin savunmasını büyük bir bombardımana tabi tutacak, bu da karadan havaya füzelerine, gözetleme radarlarına, hava limanlarına ve komuta ve kontrollerine saldırmak anlamına geliyor.”

“Çin’in bunu çok daha büyük füze envanteriyle Tayvan’a ve Washington müdahale etmeye karar verirse ABD üslerine karşı yapmasını bekliyoruz” dedi.

Savunma araştırmacısı, buna karşılık olarak, Batılı müttefiklerin her iki tarafa da “yüz binlerce” adama mal olacak bir istilada Çin hava hakimiyetine karşı koymak için “binlerce” insansız hava aracına ihtiyaç duyacağını söyledi.

“[We would] kelimenin tam anlamıyla bu büyük istilayı yenmek ve onların bir oldubitti ile karşı karşıya gelmelerini engellemek için günleri var. Haftalar değil, aylar değil.”

Çin’in hem gözetleme hem de saldırı için bir dizi gelişmiş silaha sahip olmasıyla birlikte, dron sürülerinin işgalde kilit rol oynadığına inanılıyor.

Çin, casusluk için süpersonik dronlara, Amerikan savaş gemilerini devirmek için tasarlanmış daha büyük dronlara ve hatta paketler halinde askerleri avlamak için tasarlanmış dronlara sahip.

Ancak başarılı bir taarruz için yarım milyon ila 1,2 milyon askerin gerekli olduğu tahminleriyle birlikte çok sayıda konvansiyonel kuvvet kullanılacak.

Tayvan’ın savunmasını havaya uçurmak için stratejik bombardıman uçakları, yardım gelmesini önlemek için savaş gemisi deniz ablukaları ve anakaradan füze saldırıları, Çin tarafından adayı almaya çalışmak için kullanılacak.

Silah analisti Sam Cranny-Evans, Pekin’in Tayvan üzerinde gizli görevler yürütmek için zaten seçkin casus uçakları kullandığını söyledi.

Asya’daki güç merkezinin tercih ettiği taktik insansız hava aracının, keşif yapmak için kullanılan ve elektronik savaş ve iletişim röleleri için bir araç olarak ikiye katlanabilen BKZ-006A olduğunu söyledi.

Drone'lar Tayvan işgalinde önemli bir rol oynayacak

11

Drone’lar Tayvan işgalinde önemli bir rol oynayacakKredi bilgileri: AP
Çin'de denenen yeni süper dronlar, insanları paketler halinde avlayabilir

11

Çin’de denenen yeni süper dronlar, insanları paketler halinde avlayabilirKredi bilgileri: AFP
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Joe Biden ile Tayvan üzerindeki artan gerilim hakkında konuştu.

11

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Joe Biden ile Tayvan üzerindeki artan gerilim hakkında konuştu.Kredi bilgileri: AP

Bir diğeri, stratejik bombardıman uçaklarından atılan ve “uçan bir füzeye gerçek zamanlı keşif sağlamak” için bir “yörünge” görüş ve izleme sistemi sağlayan WZ-8.

WZ-8 drone, ses hızının beş katına kadar uçabiliyor ve uzun mesafelerdeki ABD kuvvetlerini gözetleyebiliyor, CH-6 ise Amerikan gemilerini batırmak için tasarlandı.

Pekin ayrıca, özerk olarak askeri saldırılar gerçekleştirebilen ve potansiyel olarak başlatabilen bir Yapay Zeka drone ana gemisini başlattı.

Çinlilere göre, gemi deniz araştırmaları için tasarlandı, ancak şimdiden ABD Donanması ve diğer düşmanlara saldırı başlatmak için kullanılabileceğine dair korkular var.

Zhu Hai Yun’un yaklaşık 50 hava, yüzey ve denizaltı uçağı taşıyabildiği ve Guangzhou kentindeki bir tersanede denize indirildiği bildiriliyor.

Geminin arka kısmının çoğu, uçan dronların inip depolanabileceği, aynı zamanda fırlatma ve kurtarma ve diğer dronlar için de açık bir güvertedir.

Bay Ochmanek, Pekin’in büyük Global Hawk benzeri dronlar ve ABD’nin ölümcül Predator ve Reaper dronlarına benzer işlevselliğe sahip daha küçük ila orta ölçekli olanlar da dahil olmak üzere çeşitli İHA’lar stokladığını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. kuruluş yıldönümü münasebetiyle askeri geçit töreninde bir WZ-8 süpersonik insansız hava aracı düşürülüyor

11

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. kuruluş yıldönümü münasebetiyle askeri geçit töreninde bir WZ-8 süpersonik insansız hava aracı düşürülüyorKredi: Reuters
Hava dronları geminin arkasından fırlatılır

11

Hava dronları geminin arkasından fırlatılırKredi: Bildiri
Tayvan'a saldırmak için 1,2 milyona kadar Çinli asker konuşlandırılabilir

11

Tayvan’a saldırmak için 1,2 milyona kadar Çinli asker konuşlandırılabilirKredi bilgileri: AFP

Bu, Pekin’in büyük balistik ve seyir füzeleri cephaneliği ile birleştiğinde, Güney Çin Denizi’ndeki bir uçak gemisi veya hava üssü gibi “büyük bir tesisten faaliyet göstermek isteyen herkes için ciddi bir tehdit oluşturuyor” dedi.

“Yüzlerce uçak, on binlerce insan devreye girecek. Çin işgal gücü 100.000’den fazla asker olabilir.

“Tayvanlılar da kendi savunmaları için yüz binlerce asker gönderecek.

“Bugün var olan silahların öldürücülüğü, her iki tarafta da zayiat oranlarının çok yüksek olacağı anlamına gelir.”

Cranny-Evans, bir istila durumunda, Taipei’nin uzun menzilli hassas füze saldırıları ile vurulmayı ve siber saldırılar, elektronik savaş ve deniz ablukası ile birlikte hava bombardımanları tarafından yumruklanmayı bekleyebileceğini açıkladı.

Dedi ki: “Askeri bilgeliği bir şey olarak alırsanız, saldırırken üçe bir oranına ihtiyacınız var ve Tayvan’ın rezervleri dahil 200.000 askeri var.

“Bu, yarım milyonluk bir saldırı gücüne ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Kentsel ortamlara yönelik amfibi saldırılarla ilgili çoğu tahmin, en az altıya bir oranına ihtiyacınız olduğunu söylüyor.

“Yani, Çin’in başarılı olma umuduna sahip olması için, Tayvan’ın karşısında toplanmış, karaya çıkmaya ve işgal etmeye hazır yarım milyon ila 1.2 milyon personele bakıyorsunuz.”

SAVAŞ MAKİNESİ

Çin’in şimdiye kadarki en büyük yüksek teknolojili uçak gemisi, ada komşusuna saldırmaya hazır olabileceği endişeleri arasında birkaç hafta içinde piyasaya sürülecek.

Çin donanmasının 90.000 ton ağırlığında ve dokuz mavi balinadan daha uzun olan devasa Type 003 süper gemisinin lansmanı, Şanghay’daki sıkı Covid karantinası nedeniyle ertelendi.

Çinli bir Twitter kullanıcısı, geçen ay Şanghay’ın Jiangnan Tersanesi’nde neredeyse tamamlanmış savaş gemisinin havadan resimlerini paylaştı.

Type 003’ün daha gelişmiş uçak fırlatma teknolojisine sahip olduğu ve bu sayede FC-31 yeni nesil hayalet avcı uçaklarının kullanılmasına izin verdiği söyleniyor.

Aynı zamanda çok daha hızlıdır ve güvertede mevcut uçak gemilerinden daha büyük bir silah cephaneliğine sahiptir.

Gemi, Çin’in üçüncü taşıyıcısı ve ülkenin ordusunu beş yıllık yeni bir plan kapsamında modernize etme ve genişletme girişiminin bir parçası.

Ayrıca, sancak tarafında iki büyük, yana monteli uçak asansörüne sahip ve savaş uçaklarını gökyüzüne fırlatacak elektromanyetik mancınıklarla donatılmış gibi görünüyor.

Askeri analist Robert Farley’nin “ABD dışında inşa edilen en büyük ve en gelişmiş uçak gemisi” olacağını iddia ettiği Xi Jinping’in en son zırhlısı üzerinde çalışmalar 2018’de başladı.

Çin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde daha küçük komşusunu planlı bir işgalden önce ordusunu kurduğu iddialarının ortasında geliyor.

Üst düzey ABD istihbarat yetkilisi Avril Haines, Mayıs ayında Senato’ya şunları söyledi: “Bizim görüşümüz, [China’s leaders] Ordularının Tayvan’ı ele geçirebileceği bir konuma kendilerini etkin bir şekilde sokmak için çok çalışıyorlar.”

Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’ne hitaben yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Çin’in planlarını nasıl etkilediğinin görülmesi gerektiğini söyledi.

Tayvan’a yönelik tehdidin şimdi ile 2030 arasında “akut” olduğunu da sözlerine ekledi.

Çin, 23 milyonluk adanın anakarasının bir parçası olduğunu iddia ederken, Tayvan bağımsızlığını şiddetle koruyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, üst düzey Tayvanlı yetkililer, Pekin’in kıyısının 100 mil açığındaki adayı işgal etmek için harekete geçtiği konusunda uyardı.

HER arabada bulacağınız bir düğme için uygun kullanımla sürücüler havaya uçtu
Ofgem, enerji faturalarının her üç ayda bir artacağını doğruladı

Çatışmanın başlamasından kısa bir süre sonra Çin, ülkeye yönelik ürpertici bir tehdit olarak “Tayvan sorununu yeni çağda çözmeye” kararlı olduğunu söyledi.

Ve tıpkı bir hafta gibi, Çin kazancı ikiye katlandı – ABD’yi Tayvan’ı geri almak için bir savaş başlatmakta “tereddüt etmeyeceğini” uyardı.

Tayvan savunma bakanı, Pekin'in yakında adayı işgal edebileceğini söyledi.

11

Tayvan savunma bakanı, Pekin’in yakında adayı işgal edebileceğini söyledi.Kredi bilgileri: AFP

Related Posts

magazin haberleri barış okan fındık casino siteleri bahis siteleri slot siteleri elektrikli bisiklet kiti bafang mid drive dönüşüm kiti elektrikli bisiklet elektrikli motor reklam ajansı burs özel okul mertcan ermiş ib ap sat diş hastanesi