Çin, 3. Dünya Savaşı korkuları yaklaşırken Tayvan savaş oyunlarında 'hipersonik füzelerle batan ABD uçak gemilerini prova ediyor'

Çin, 3. Dünya Savaşı korkuları yaklaşırken Tayvan savaş oyunlarında ‘hipersonik füzelerle batan ABD uçak gemilerini prova ediyor’

ÇİN, Tayvan üzerinde artan gerilimin ortasında devasa savaş oyunlarının bir parçası olarak hipersonik füzeler kullanan ABD uçak gemilerini batırmanın provasını yapmakla övündü.

Pekin’in devlet kontrolündeki medyası, son füze fırlatmalarının doğrudan bir “kuvvetle yeniden birleştirme operasyonuna” müdahale edebilecek herhangi bir “yabancı uçak gemisini” vurmayı amaçladığını övündü.

1

USS Ronald Reagan ve grev grubu şu anda Tayvan yakınlarında faaliyet gösteriyorKredi: Reuters

Komünist Parti tarafından yönetilen tabloid The Global Times, Tayvan yakınlarındaki devasa savaş oyunları hakkında yaygara koparan bir dizi isimli ve isimsiz “uzman”dan alıntı yaptı.

Başkanlığa göre üçüncü sırada yer alan üst düzey ABD’li politikacı Nancy Pelosi’nin bu hafta başlarında Pekin’in bir “provokasyon” olarak gördüğü özerk adayı ziyaret etmesi üzerine Çin öfkeli.

Xi Jinping rejimi, Washington ile Taipei arasındaki herhangi bir anlaşmayı ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığını onaylaması olarak görüyor.

Ancak giderek daha fazla saldırganlaşan Çin, adanın kendilerine ait olduğunu iddia ediyor ve 2050 yılına kadar Tayvan’a söz verdi.

Çin, Tayvan üzerinde 'ABD'yi Pearl Harbor tarzı grevle vurması gerektiğine ikna oldu'
Çin, insansız hava araçları ve bir milyon askerle Tayvan'a nasıl saldırabilir?

Savaş gemileri, savaş uçakları ve füzeler, Tayvan’ı abluka altına alan devasa Çin savaş oyunları için adaya doğru hareket etti.

Pekin’in devlet tarafından yönetilen medyası, tatbikatlarla, Çin’in Tayvan Boğazı boyunca bir roket saldırısı dalgası başlatarak adaya nasıl saldırabileceğini gösterdi.

Ve daha sonra övünen füze fırlatmaları, Komünist güçlerin “Filipin Denizi’nden müdahale etmeye” teşebbüs edebilecek herhangi bir “yabancı” uçak gemisine nasıl saldırabileceğini gösterdi.

DF-17 gibi hipersonik füzelerin “denizdeki hareketli hedefleri” vurmak için kullanılabileceğini iddia etti.

Bahsedilen “yabancı” gemiler açıkça ABD’de bir barbar – uçak gemisi USS Ronald Reagan ve onun grev grubu birkaç gün önce Filipin Denizi’nde faaliyet gösteriyor.

Çin devlet medyası, gemiyi Japonya’daki ana limanına geri dönmeye başladığında “geri çekiliyor” olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray, Reagan’ın “durumu izlemek için genel alanda istasyonda kalacağını” söyledi.

Sözcü John Kirby, “On yıllardır olduğu gibi, Tayvan’ı desteklemek ve özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i savunmak için yaptığımız gibi, Batı Pasifik’in denizlerinde ve göklerinde uluslararası hukuka uygun olarak faaliyet göstermekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Çin ile ABD arasındaki gerilimin devam etmesi nedeniyle tatbikatların yarına kadar sürmesi bekleniyor.

Washington, Tayvan’ın bağımsızlığı için doğrudan bağımsızlığı desteklemekten veya bir Çin işgali durumunda onları destekleme sözü vermekten her zaman vazgeçmiştir.

Bunun yerine, Pekin’i kışkırtmamayı amaçlayan sözde “stratejik belirsizlik” politikasını sürdürdü ve “Tek Çin” fikrini desteklediğini söyledi.

SAVAŞ KORKULARI

Ancak son zamanlarda Joe Biden, ada Çin tarafından saldırıya uğrarsa ABD’nin Tayvan’ın yardımına gelip gelemeyeceği sorulduğunda, gelenekleri bozdu ve “evet” yanıtını verdi.

Pelosi, Tayvan’ın sesli bir destekçisi ve bu hafta başlarında adaya yaptığı gezi, onu çeyrek yüzyılda Tayvan’ı ziyaret eden en kıdemli ABD politikacısı yaptı ve bu da Çin’i çileden çıkardı.

Gezisi sırasında Temsilciler Meclisi Başkanı, Amerika’nın Tayvan’a verdiği desteği dile getirdi ve görünüşe göre, uçağını düşürebileceğini ima ettikten sonra Pekin’in blöfünü aradı.

Çin’in giderek artan bir şekilde Tayvan’ı işgalini ABD ile bir savaştan ayrılamaz olarak görmesinden korkuluyor.

Komünist Parti dün ABD’li yetkililerle bir dizi önemli konuda temasını kesti – ve birçok ülke Çin’in Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlarını kınadı.

Ve Pekin’in “zorla yeniden birleşme” ile ilerlemeye karar vermesi halinde Pasifik’teki ABD kuvvetlerine bir dizi Pearl Harbor tarzı saldırı başlatabileceği konusunda uyarıldı.

Stanford Üniversitesi’nden Oriana Skylar Mastro, The Sun Online’a Pekin’in hedefine ulaşmak için ABD ile de savaşması gerektiğine inandığını söyledi.

Çin’in savaşın başlangıcındaki operasyonları, Çin’in Tayvan’da bir yer edinmesini durdurmak için tepki verememeleri için ABD güçlerini nakavt etmeye çalışmak için tasarlanacaktı.

Stratejik kumar, daha geniş bir savaşı oyalama girişimi olacaktır – tıpkı Japonya’nın 1941’de Pearl Harbor’a saldırarak ABD’yi 2. Dünya Savaşı’na çekmesini umduğu gibi.

DD GRAPHIC MAP CHINA US FORCES v3 2

Mastro, The Sun Online’a verdiği demeçte, “Bu, Amerika Birleşik Devletleri bir yanıt vermeden önce adada bot bulamamak için sert ve erken vurmakla ilgili” dedi.

“Argümanım şu ki, Pelosi gibi insanlar ABD’nin taahhüdünü netleştirmeye çalıştıkça, Çinliler bizim taahhüdümüzden o kadar eminler ve Pearl Harbor tarzı bir saldırı daha olasıdır.”

Mastro, ABD’nin Tayvan üzerinde başka bir “Pearl Harbor” ile karşı karşıya kalabileceğini öne süren tek uzman değil.

Yakın tarihli Defending Taiwan adlı kitabında dış politika uzmanları Hal Brands ve Michael Beckley, savaşın Çin’in ABD güçlerine saldırmasıyla hemen hemen aynı şekilde başlayabileceği konusunda uyardılar.

Çin askeri doktrini, “düşmanı bir vuruşta felç etmeye” teşebbüs etmelerini talep ediyor – ve “o zamana kadar” uyarıyorlar. [US] savaşmaya hazırsa, savaş fiilen sona erebilir”.

American Enterprise Institute için hazırlanan kitapta “Uzun Bir Savaşa Hazırlanmak” bölümünü yazan uzmanlar, ABD’nin Tayvan üzerinde “yanlış türde bir savaşa” hazırlandığını savunuyorlar.

Her iki taraf da askerlerini “muhteşem bir küçük savaş” için hazırlıyor.

Ancak Çinli ve ABD askeri liderlerini, bunun yerine, nükleer bir takas riskiyle sonuçlanan uzun, öğütücü bir çatışmaya girecekleri konusunda uyarıyorlar.

Japonya, Güney Kore ve Guam adası, Çin ve Tayvan yakınlarındaki ABD ordusuna, donanmasına ve hava kuvvetlerine hizmet veren yerlerden sadece birkaçı.

Guam’ın adada 6.000 askeri, Güney Kore’nin 26.000’i, Japonya’nın ise 56.000’i bulunuyor.

Ve bölgedeki Washington için ana güç kaynağı güçlü Yedinci Filo.

Filo, uçak gemileri, denizaltılar, muhripler, kruvazörler ve saldırı gemileri dahil olmak üzere 50 ila 70 savaş gemisini konuşlandırıyor.

Yaklaşık 27.000 denizci ve denizci, 150’ye yakın uçağa sahip filo ile hizmet veriyor.

USS Ronald Reagan, Beşinci Taşıyıcı Saldırı Grubuna liderlik ederken şu anda filonun başında.

Frankie Bridge, aile tatili sırasında kumsalda siyah bikinisiyle büyüledi
14p bir numara keşfedene kadar 'korkunç uyuyan' bir yürümeye başlayan çocuğum vardı

Çinli milliyetçiler, Komünistlerin 1949’da anakaradaki iç savaşı kazanmasının ardından Tayvan’a kaçtı ve ada o zamandan beri kendi kendini yönetmeye devam etti.

Pekin her zaman agresif bir şekilde Tayvan’ın kendilerine ait olduğu konusunda ısrar etti ve adayı 2050 yılına kadar geri alma sözü verdi.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored