Bir İlişkiyi Korumak İçin ‘Windows’ ve ‘Duvarlar’ Nasıl Kullanılır?

JTıpkı bir ev gibi, istikrarlı bir ilişki birkaç temel unsur gerektirir – sadece işlev görmek için değil, aynı zamanda herhangi bir fırtınayı atlatmak için. Belki de en net olanı, paylaşılan deneyimler ve duygusal bağlantılar yoluyla tuğladan tuğlaya inşa edebileceğiniz güçlü bir temeldir. Bu çerçevede, “ev” ilişkinizin “duvarlarını”, ortaklığınız ve dış güçler arasındaki sınırlar olarak tasavvur edebilirsiniz. Bir adım daha ileri gitmek için, siz ve eşiniz birer “oda” olsaydınız, açık iletişimi yansıtan net bir “pencere” ile ayrılmış olabilirsiniz.

Psikolog Shirley Glass, PhD tarafından kitabında bulundu “Sadece Arkadaşlar” değil Bir ilişkideki pencereler ve duvarlar, duygusal olarak ilgili iki kişinin yakınlığı geliştirme ve sürdürme yolları için bir metafordur – yani, aralarında bir dereceye kadar açıklık (“pencere”) ve dış dünyaya karşı bir miktar tampon oluşturarak ( duvar”).

LMHC, ilişki terapisti Genesis Games, “Kararlı bir ilişkinin gelişmesi için bu güvenli alana veya balona ihtiyacı var” diyor. “Ve içinde, partnerinizle birlikte boydan boya açık bir pencere, ikinizin birbiriniz tarafından tam şeffaflıkla görüldüğünü ve duyulduğunu hissetmenizi sağlar.”

Bir ilişkide “pencereler” ve “duvarlar” oluşturmak ve sürdürmek neden yararlıdır?

İlişki terapisti Jordan, “Pencere” basitçe, siz ve partneriniz arasında “birbirinizin dünyalarını anlamanız, aynı sayfada kalmanız ve beklentileri, duyguları ve arzuları netleştirmeniz” için hayati önem taşıyan açık bir iletişim akışını ifade eder. Green, LCSW, ilişki sağlığı ve zindelik platformu Remble’ın kurucusu. “Açık iletişim size küçük sorunları ve iyileştirme alanlarını, bunlar daha büyük sorunlara dönüşmeden önce yakalama fırsatı verir.”

“Sizin ve bir partner arasındaki açık iletişim akışı, ikinizin de birbirinizin dünyalarını anlamanız, aynı sayfada kalmanız ve beklentileri, duyguları ve arzuları netleştirmeniz için hayati önem taşımaktadır.” —Jordan Green, LCSW, ilişki terapisti

Bununla birlikte, her iki insanın da bu pencereden ileri geri paylaşımda rahat hissetmesi için, ilişkinin etrafında mahremiyet yaratan bir tür duvar olması gerekir. İlişki danışmanlığı platformu Ours’in kurucusu LMFT’den ilişki terapisti Elizabeth Earnshaw, “Bu sınır olmadan, kişiniz korunmaz” diyor. “Eşinin nasıl hissettiğini düşünmeyen ve uyarı vermeden sürekli olarak diğer insanları davet eden kişiyi düşünün. Duvarın bu şekilde gelişigüzel yıkılmasına izin vermek, bağlantının kutsallığını bozar.”

Tersine, ilişkinizin etrafında koruyucu bir tampon olduğunu ve partnerinizin bunu sürdürmek için üzerine düşeni yaptığını bilmek, duygusal bir güvenlik duygusu yaratmaya yardımcı olur. İşte size izin veren dahili duvarların düşmesi ve şeffaf bir pencere ile değiştirilmesi. Green, “İlişkinizde duygusal güvenlik oluşturduğunuzda, iç dünyanızla iletişim kurmakta ve ortaya çıkan sorunları tartışırken daha rahat hissedeceksiniz” diyor. “Kendimizi güvende hissettiğimizde, dinleyebilir, empati kurabilir, problem çözebilir, yaratıcı olabilir ve derin bir yakınlık yaşamaya açık olabiliriz.” Yukarıdakilerin tümünü yapmak, ilişkinizin temelini güçlendirmeye de hizmet eder.

Bu, ilişkiniz ve dış dünya arasındaki duvarın geçirimsiz olması gerektiği anlamına gelmez. Earnshaw, aslında, bazen dış güçlerin ilişkinize girmesine izin veren bazı pencereleri olması gerektiğini söylüyor. “Tıpkı gerçek bir evde olduğu gibi, bazen pencereleri açıp biraz hava almazsanız işler berbatlaşıyor” diyor. “Bir ilişkideki hava arkadaşlarınız, işleriniz, hobileriniz vb.dir.” Sadece bu şeylerden herhangi biriyle olan bağlantınız, partnerinizle olan bağlantınızın önüne geçmemelidir. Earnshaw, “Yağmur ve kar girmesini önlemek için bir evin pencerelerini her zaman açık tutmamanızla aynı şekilde” diyor.

“Pencereyi başkalarına açık, ancak eşinize kapalı tuttuğunuzda, sizinle bağlantı kurma yeteneklerini kaybederler.” —Elizabeth Earnshaw, LMFT, ilişki terapisti

İlişkinizin dış duvarının yıkılmasına izin vermeye başladığınızda ve çok fazla Bir pencereden, partnerinizle aranızdaki pencerenin de bir duvar olmaya başladığını ve her birinin rollerini tersine çevirdiğini fark edeceksiniz. Earnshaw, “Bu, günün ve gecenin her saatinde çalışmak, enerjinizin ilişkiden boşalmasına izin vermek veya bir arkadaşınızla, aile üyenizle veya iş arkadaşınızla ortaklığınızın tüm kişisel ayrıntılarını paylaşmak gibi görünebilir” diyor. “Bunu yaparken, pencereyi başkalarına açık, ancak eşinize kapalı tutuyorsunuz, bu da sizinle bağlantı kurma yeteneklerini kaybetmeleri anlamına geliyor.” Sonunda hile ve ilişkilere kapıyı açabilecek bu ayrılık, diyor.

Romantik bir partnerle aranızdaki “pencereyi” nasıl korursunuz?

Games, çoğu zaman, açık veya şeffaf bir iletişim penceresi tutmak, ilişkinin temellerine geri dönmeyi gerektirdiğini söylüyor. “Sevildiğini, değer verildiğini, duyulduğunu, kabul edildiğini ve desteklendiğini hissetmek gibi partnerimizin temel ihtiyaçlarını karşıladığımızdan emin olmayı çoğu zaman unutuyoruz.”

Games’e göre, günlük konuşmalarda küçük adımlar atmak bile bu ihtiyaçları karşılayabilir. Eşiniz konuşurken tüm dikkatinizi ona vermenizi (telefonunuza gizlice bakmadan!) değerlidir ve desteğinizi göstermek için üçüncü bir tarafı içeren konuşmalarda onların tarafını tutmak.

Tüm bu en iyi ilişki uygulamaları, ikiniz arasında bir duvarın değil bir pencerenin yerinde kalmasını sağlayabilir. Games, “Zayıflığın güvenlik açığını davet ettiğini unutmayın” diyor. “Eşinizin iç dünyasını size açarken rahat hissetmesini istiyorsanız, siz de aynısını yapmaya istekli olmalısınız.”

İlişkinizin etrafında bir yakınlık “duvarı” nasıl korunur (eşinizle *tüm* zamanınızı harcamadan)

İkiniz arasında duygusal güvenlik, açıklık ve şeffaf bir pencerenin diğer tüm faydalarına izin vermek için ortaklığınız ve diğer her şey arasında bir tür duvarın gerekli olduğu açıktır. Ama yine de bu, ilişkinizin dışında da zengin bir hayat sürdüremeyeceğiniz anlamına gelmez. Buradaki fikir, yol boyunca ilişkinizi tehlikeye atmayacak şekilde yapmaktır.

Green, “Birlikte ve ayrı geçirilen zamanın dengesi her çift için farklı görünüyor” diyor. “Önemli olan şey, siz ve eşiniz, ilişkide deneyimleyebileceğiniz samimiyet, bağlantı, özgürlük ve keşif miktarı konusunda hemfikir olmanızdır.”

Sonuç olarak, ilişkiye harcadığınız zaman ve enerji miktarının ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını ve savunmasız olmaları için gerekli duygusal güvenliği sağlayıp sağlamadığını partnerinize doğrudan sormanız önemlidir. Earnshaw, “Örnek olarak, eşim ve ben çok yakınız ama hobilerimize, arkadaşlarımıza ve işimize çok zaman harcıyoruz ve yine de ikimiz de bundan rahatsız olmuyoruz” diyor. “Diğer insanlar daha fazla ayrı vakit geçirmekten rahatsız olabilir. Bunun için birlikte koyduğunuz kurallardan başka bir kural yoktur.”

Games, bu iç kararların ikiniz için de net olduğundan emin olmak için bir yapı oluşturmayı deneyin, diyor. “Örneğin, Cuma gecelerinin randevu gecesi olduğuna karar verirseniz, ikiniz de Cuma geceleri başkalarıyla plan yapmayarak veya biriniz için normal dışı bir şey ortaya çıktığında istişare ederek ilişki duvarını korursunuz. önce diğeri ile.” Tabii ki, bu kararların kesin olarak belirlenmesi gerekmez ve bir ilişkinin mevsimlerine göre değişebilir, ancak yerinde bir yapıya sahip olmak, her iki kişinin de duvarı korumaktan sorumlu tutulmasına yardımcı olabilir.

Sonunda, bir ilişkide pencereler ve duvarlar arasındaki doğru denge, ilişki içinde ve dışında hangi ihtiyaçlarınızın karşılandığıyla ilgilidir. İlişki dışında tatmin edilen çok fazla ihtiyaç, bir veya iki kişinin aşırı bağımsız olmasına ve ortaklıkta mesafe yaratmasına neden olur. İlişki içinde tatmin edilen çok fazla ihtiyaç, karşılıklı bağımlılığı doğurabilir. Dış duvarı yumuşak bir tampon olarak kullanırken bu pencereyi açık tutmak, aşırı bağımlılık olmadan samimiyetin gelişebileceği yerdir.

Green, “kendinizden ödün vermeden sevgiyi ifade etmenize ve öz-değeriniz için ona bağımlı olmadan sevgiyi almanıza olanak tanıyan” karşılıklı bağımlılığı benimsemenin özünde bu anlama geldiğini söylüyor.

Editörlerimiz bu ürünleri bağımsız olarak seçer. Bağlantılarımız aracılığıyla bir satın alma işlemi yapmak, Well+Good’a bir komisyon kazandırabilir.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored