Aşure festivali, kutsal günü kutlamak için kılıçlarla kendilerini yaralayan dindar Müslümanları kanlar içinde gösteriyor

Aşure festivali, kutsal günü kutlamak için kılıçlarla kendilerini yaralayan dindar Müslümanları kanlar içinde gösteriyor

Dindar Şii Müslümanlar, takvimlerinin en kutsal günlerinden biri olan Aşure’yi kutlarken, kendi kendilerine açtıkları yaralardan dolayı kendilerini kana buladılar.

Aşure, Peygamber Muhammed’in torunu Hüseyin’in MS 680’de Kerbela Savaşı’nda şehadetini anan Muharrem ayının 10. günüdür.

6

Bağdat’ın Tahrir Meydanı’nda Aşure anma töreninde dindar bir Şii Müslüman kafasını bıçakla kesiyor.Kredi: Reuters
Bağdat'ta yüzü kana bulanmış bir adam korna çalıyor

6

Bağdat’ta yüzü kana bulanmış bir adam korna çalıyorKredi: Reuters
Aşure, Şii takvimindeki en kutsal günlerden birini işaret ediyor

6

Aşure, Şii takvimindeki en kutsal günlerden birini işaret ediyorKredi: Reuters

Her yıl yüz binlerce insan, Irak’ın Bağdat kentinin 80 kilometre güneyindeki Kerbela’da kutsal günü kutlamak için bir araya geliyor.

Şiiler, kutsal günlerin en görkemli ritüellerinden birini gerçekleştirdiler ve binlerce insanın Kerbela merkezinin dışındaki bir bölgeden altın kubbeli Hüseyin’in türbesine doğru koşarak sevgili azizlerinin savaşta yardım çığlıklarına cevap vermek için acele ettiler.

Şiiler, Hüseyin’i ve onun soyundan gelenleri peygamberin meşru varisleri olarak görürler.

Katılımcıların vücutlarını bıçaklı zincirlerle ritmik bir şekilde dövdükleri, Pakistan’ın büyük şehirlerinde ve İslamabad’da ikinci gün boyunca kitlesel mitingler devam etti.

10 Müslümandan 9'u Ramazan ayında şirketlerden daha fazla yardım istiyor, araştırma bulguları
FBI, 'SERİ KILLER' soruşturmasını, dört adam 5 mil yarıçapında vurularak öldürdü

Adamlar sokaklarda sendeleyerek yürüyorlardı, sırtlarından kan damlıyordu.

Sadr Şehri’nin Şiilerin çoğunlukta olduğu Bağdat banliyösünde, erkek ve erkek alayları, Aşure ritüellerine kendini kırbaçlama konusunda aşırı şevk gösterdi.

Kafalarını ve göğüslerini hep birlikte dövdüler ve kan akmaya başlayana kadar zincirlerle kendilerini kamçıladılar.

Katılımcı Hamza Abdul-Jalil, “Bunu babalarımızdan ve dedelerimizden miras aldık” dedi. “İnşallah bu yolda devam edeceğiz”

Dünyanın dört bir yanındaki Şiiler tarafından gözlemlenirken, Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletindeki Lucknow ve çevresinde birçok Hindu da dahil oluyor.

Katılımları, 200 milyondan fazla insanın, bir bütün olarak Hindistan gibi, çok dinli ulusta Hindu hegemonyasını destekleyen Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından yönetilmesine rağmen geliyor.

72 yaşındaki Bimla Devi, “Dedem, Hüseyin’e çocukken dua etti ve babam doğduğunda dedem, Hüseyin’in kurbanının yasını izlemeye başladı” dedi.

Hindu kadın bir odayı alamlar, taziyalar ve Kerbela’nın diğer sembolleriyle doldurdu.

Ailesi mum yakıyor ve Aşure günü Hüseyin’i ve diğer şehitleri anıyor.

Yakındaki Mahmudabad köyünde her yıl yaklaşık 500 Hindu, Aşure’den iki gün önce dini bir törene katılır.

Adanmışlar, Hüseyin’in adını söyleyerek dar şeritlerde yürürler. Köydeki kadınlar geleneksel olarak üç gün oruç tutarlar.

19 yaşındaki Rohit Valmiki, “İmam Hüseyin’in Kerbela’da kurban edilmesi bir ilham kaynağı ve biz Mahmudabad Hinduları bunu onurlandırıyoruz. O öldürülmesine rağmen, bu doğrunun yanlışa karşı bir zaferiydi” dedi.

Salı günü, eski Lucknow şehri, siyah mersiyeler okuyan, göğüslerini döven, ilahiler söyleyen ve kanayana kadar sırtlarına bıçakla vuran yalınayak yaslılarla dolup taştı.

Muharrem, Lucknow’un İran’dan gelen Şii kralların yönetimi altında kalmasından bu yana en az 250 yıldır şehirde işaretlenmiş.

Yerel tarihçi Jafar Mir Abdullah, “Dini bir törenin ilk örneği 1838’e kadar izlenebilir” dedi.

Lucknow’un karma kültürünün Hinduları Hüseyin ve Kerbela’ya çektiğini ve etkilediğini söyledi. Bazıları camiler ve türbeler inşa etti.

Şehir, 1970’lerde Sünniler ve Şiiler arasında mezhepsel çatışmalara sahne oldu ve bu da dini törenlerin 20 yıl süreyle yasaklanmasına yol açtı. Şimdi yoğun güvenlik altında gerçekleşiyorlar.

Bugün Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin olası halefi olarak lanse edilen, katı Hindu keşiş Yogi Adityanath tarafından yönetilen eyalette Müslümanlar ve Hindular arasında daha fazla gerilim olacağı konusunda endişeler var.

Gogglebox'tan Amy Tapper, arkadaşının düğününü kutlarken her zamankinden daha ince görünüyor
Bilmeniz GEREKEN üç Zil Kapı Zili tüyosu – yoksa size mal olabilir

Abdullah, “Devletteki mevcut siyasi durum nedeniyle iki toplum arasında bir bölünme yaratılıyor” dedi.

Valmiki şunları ekledi: “İktidar partisinden birçok yerel politikacı ve bürokrat bize ‘Hindu olduğunuzda neden Müslüman ayinleri yapıyorsunuz?’ diye soruyor.”

Binlerce Şii Müslüman dünya çapında Aşure'yi kutladı

6

Binlerce Şii Müslüman dünya çapında Aşure’yi kutladıKredi: Reuters
Şii Müslümanlar Bağdat'taki Tatbir alayı sırasında kılıçlarını ve bıçaklarını kaldırıyor

6

Şii Müslümanlar Bağdat’taki Tatbir alayı sırasında kılıçlarını ve bıçaklarını kaldırıyorKredi bilgileri: AFP
Chennai, Tamil Nadu, Hindistan'da bir adam bir geçit töreni sırasında kendini dövdü

6

Chennai, Tamil Nadu, Hindistan’da bir adam bir geçit töreni sırasında kendini dövdüKredi bilgileri: Rex

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored