Outspoken TikTok influencer Andrew Tate, 35, who shot to fame for his outlandish views and once starred on Big Brother has been accused of spreading misogynistic content to audiences as young as 13

Andrew Tate: TikTok, açık sözlü İngiliz etkileyicinin ‘kadın düşmanı’ videolarını kaldırma çağrılarıyla karşı karşıya

TikTok, platformda kadın düşmanı ‘tecavüz kültürü’ içeriğini 13 yaşındaki izleyicilere yaymakla suçlanan tartışmalı bir etkileyicinin ve eski Big Brother yıldızının videolarını kaldırma çağrılarıyla karşı karşıya.

35 yaşındaki İngiliz-Amerikalı kickboksçu Andrew Tate, bir yemek asistanı ve bir Amerikan satranç ustasının oğlu olarak Luton’daki bir mülkte büyüdü.

Ancak son üç ayda ‘zehirli erkekliğin kralı’ olarak tanımlanan adam, Google’da Donald Trump veya Kim Kardashian’dan daha fazla arandı.

Bugün, milyonlarca sosyal medya takipçisi ve ayda 39 sterlinlik ‘Hustler’s Üniversitesi’nde onu taklit eden binlerce yardımcısıyla tahmini olarak 24 milyon sterlin değerinde.

Eski Big Brother yarışmacısının kariyeri, ilgi odağı olduğu altı yıl boyunca kadın düşmanlığı, ırkçılık ve insan kaçakçılığı suçlamaları ile tartışmalara saplandı.

İki uluslararası şampiyonluk kazandığı başarılı bir kickboks kariyerine rağmen, Tate’in muhteşem şöhret yükselişi, Çin video paylaşım platformu TikTok’u kullanan İngiliz gençlerin çoğalmasıyla bağlantılı.

Gölgeli sosyal medya sayfalarında, 13 yaşındaki etkilenebilir erkek çocuklar, bir zamanlar tecavüz kurbanlarına ‘sorumluluk taşımalarını’ söyleyen ve açıkça kadınları dövmeyi ve boğmayı tarif eden bir adamın rantlarına ve saçmalıklarına maruz kalıyor.

Önde gelen aile içi istismar yardım kuruluşları, bu tür içeriğin son derece kadın düşmanı olduğu ve gerçek dünyaya zarar vermek için erkekleri radikalleştirme potansiyeline sahip olduğu konusunda uyardı.

Tuhaf görüşleri ile ün kazanan ve bir zamanlar Big Brother’da rol alan 35 yaşındaki açık sözlü TikTok etkileyicisi Andrew Tate, 13 yaşından küçük izleyicilere kadın düşmanı içerik yaymakla suçlandı.

35 yaşındaki İngiliz-Amerikalı kickboksçu Andrew Tate, bir yemek asistanı ve bir Amerikan satranç ustasının oğlu olarak Luton'da bir mülkte büyüdüğünde mütevazi başlangıçlardan geldi.

35 yaşındaki İngiliz-Amerikalı kickboksçu Andrew Tate, bir yemek asistanı ve bir Amerikan satranç ustasının oğlu olarak Luton’da bir mülkte büyüdüğünde mütevazi başlangıçlardan geldi.

Tate, bir kadının eşyalarını pencereden atmak ve eski bir kız arkadaşını ‘aptal h**’ olarak tanımlamak gibi ‘kadın-erkek etkileşimini’ teşvik eden tuhaf yorumları nedeniyle dikkatleri üzerine çekti ve tartışmalara yol açtı.

İnternette paylaşılan ve kendisini aldatmakla suçlayan bir kadına nasıl saldıracağını anlatan bir klipte Tate, ‘Palayı patlat, yüzüne patla ve onu boynundan tut. Kapa çeneni orospu.’

Tate’in profesyonel kickboks kariyeri, 20’li yaşlarında TV yapımcısı olarak çalışırken başladı. 2005’te bir yarı siklet şampiyonluğu kazandı ve 2013’te ikinci ünvanı olan ISKA Dünya Tam Temaslı Hafif Cruiserweight Şampiyonası’nı aldı.

2016 yılında bir kadına kemerle vurduğunu gösteren bir videoyla Big Brother evinden atıldığında tekrar manşetlere çıktı.

Daha sonra, Tate’in bir kadına neden olduğu iddia edilen çürükleri saymasını söylediğini gösteren klipler ortaya çıktı. Hem Tate hem de videodaki kadın, herhangi bir taciz vakasını reddetti ve kliplerin rızaya dayalı bir cinsel ilişki gösterdiğini söyledi.

Diğer videolar, Tate’in bir gece kulübünde telefonu çalındıktan sonra yanlışlıkla bir kadının çenesini kırdığını iddia ettiği bir zamanı açıkça tartıştığını gösteriyor.

Bir diğerinde, şiddetle reddettiği bir kadını taciz ettiği iddiasıyla polis tarafından nasıl soruşturulduğunu açıklıyor. Bu sıralarda Romanya’ya taşındığı anlaşılıyor ve ‘tecavüzcü olmadığını, ancak sadece istediğimi yapabilme fikrini seviyorum – özgür olmayı seviyorum’ diye açıklıyor.

Eski Big Brother yarışmacısının kariyeri, hayatı boyunca ilgi odağı olan kadın düşmanlığı, ırkçılık ve insan kaçakçılığı suçlamalarıyla tartışmalara karıştı.

Eski Big Brother yarışmacısının kariyeri, hayatı boyunca ilgi odağı olan kadın düşmanlığı, ırkçılık ve insan kaçakçılığı suçlamalarıyla tartışmalara karıştı.

İki uluslararası şampiyonluk kazandığı başarılı bir kickboks kariyerine rağmen, Tate'in son yıllardaki muhteşem yükselişi, Çin video paylaşım platformu TikTok'u kullanan İngiliz gençlerin çoğalmasıyla bağlantılı.

İki uluslararası şampiyonluk kazandığı başarılı bir kickboks kariyerine rağmen, Tate’in son yıllardaki muhteşem yükselişi, Çin video paylaşım platformu TikTok’u kullanan İngiliz gençlerin çoğalmasıyla bağlantılı.

Önde gelen aile içi istismar yardım kuruluşları, Tate'in takipçileri tarafından paylaşılan içeriğin kadın düşmanı olduğu ve gerçek dünyaya zarar vermek için erkekleri radikalleştirme potansiyeline sahip olduğu konusunda uyardı.

Önde gelen aile içi istismar yardım kuruluşları, Tate’in takipçileri tarafından paylaşılan içeriğin kadın düşmanı olduğu ve gerçek dünyaya zarar vermek için erkekleri radikalleştirme potansiyeline sahip olduğu konusunda uyardı.

Daily Mirror’da yayınlanan iddialar, Tate ve kardeşi Tristan’ın, çevrimiçi modellere ve onların ‘sahte hıçkırık hikayelerine’ aşık olan yalnız erkekleri hedef alan web kamerası sitelerinden milyonlar kazandığını iddia ediyor. Çift, iddiaları ‘tam bir dolandırıcılık’ olarak nitelendirdi.

Tates’in karanlık dünyası Nisan ayında, ABD Büyükelçiliği’nden 21 yaşındaki Amerikalı bir kadının iradesi dışında orada tutulduğuna dair bir ihbarın ardından yerel yetkililer tarafından Romanya’daki malikânelerine baskın yapıldığında daha da açığa çıktı.

Dava devam ediyor. Kardeşler o sırada serbest bırakıldılar ve tüm yanlışları inkar ettiler.

Bu noktada, profilinde homofobik ve ırkçı hakaretler içeren tweetler bulunduğunda Twitter hesabı zaten askıya alınmıştı.

2017’deki #MeToo hareketinin zirvesinde, Tate takipçilerine tecavüz mağdurlarının ‘biraz sorumluluk taşıması gerektiğini’ söylerken, akıl sağlığı hayır kurumları bir yıl sonra depresyonu küçümseyen yorumlarını çarptı.

Tartışmalı görüşleri ona sağcı figürler, özellikle de komplo teorisyeni Alex Jones, Nigel Farage, Stephen Yaxley-Lennon ve Donald Trump Jr. arasında toplantılar ve görünüşler kazandırdı.

Tecavüz Krizi İngiltere ve Galler’deki politika lideri Amelia Handy, MailOnline’a şunları söyledi: ‘Böyle bariz bir kadın düşmanlığı gösterisine bir platform verilmesi kabul edilemez.

“Bu videolar, tecavüz ve cinsel şiddetin en aza indirildiği ve hayatta kalanların kendilerine karşı işlenen suçlardan sorumlu tutulduğu tecavüz kültürünün açık bir örneğidir. Cinsel şiddet bir boşlukta mevcut değildir, kökleri kadınların ve kızların erkeklerden ve oğlan çocuklarından daha az değerli olduğuna dair cinsiyetçi inanca dayanmaktadır.

“Bu nedenle, gençlerin tam da bunu öğreten ve cinsel istismarı normal gösteren içeriğe erişimi olması derinden endişe verici.

“TikTok, kullanıcılarının güvenliğini ve refahını sağlama sorumluluğuna sahiptir: platformlarında bu videolara izin vererek, uygulamalarını kullanan milyonlarca genci koruyamıyorlar.”

Tate’in kişisel serveti hakkında çeşitli raporlar, net değerinin 20 ila 230 milyon £ arasında olduğunu gösteriyor. Son röportajlarda 27 yaşında ilk milyonunu kazandığını, 31 yaşındayken ise 100 milyon sterlin kazandığını iddia etti.

Etkileyen kişi, ‘sıçan yarışından kaçma’ ve büyük servet biriktirme konusunda eğitim kursları sunan web sitesine trafik çeken yüzlerce çevrimiçi profilden yararlandı.

Tate, 2016'da bir kadına kemerle vurduğunu gösteren bir videoyla Big Brother'ın evinden atıldığında yeniden manşetlere çıktı.

Tate, 2016’da bir kadına kemerle vurduğunu gösteren bir videoyla Big Brother’ın evinden atıldığında yeniden manşetlere çıktı.

Kısa klip, yıldızın sürekli olarak sarışın bir kadına kemerle vurduğunu ve aynı zamanda yüzüne tokat attığını gösteriyor.  Hem Tate hem de videodaki kadın, herhangi bir istismar olduğunu reddetti ve bunu rızaya dayalı ve eğlenceli olarak nitelendirdi.

Kısa klip, yıldızın sürekli olarak sarışın bir kadına kemerle vurduğunu ve aynı zamanda yüzüne tokat attığını gösteriyor. Hem Tate hem de videodaki kadın, herhangi bir istismar olduğunu reddetti ve bunu rızaya dayalı ve eğlenceli olarak nitelendirdi.

TikTok’un kadın düşmanı içeriği ve kabuk hesapları yasaklayan topluluk kurallarına rağmen, Tate’in videoları 11.6 milyardan fazla görüntülendi.

Observer tarafından yapılan bir araştırma, Tate’in takipçilerinin en tartışmalı videolarını sosyal medyaya yaymak için aktif olarak teşvik edildiğini buldu.

Teşebbüsleri görünüşte işe yaradı, Tate’in çevrimiçi patlamasını takiben. Ayrıca, şu anda akredite olmayan ayda 39 £ değerinde Hustler’s Üniversitesi’ne kaydolduğu anlaşılan 127.000’den fazla insan var.

Ancak önde gelen aile içi istismar yardım kuruluşları, Tate’in takipçileri tarafından çevrimiçi olarak yayılan TikTok içeriğinin ‘son derece kadın düşmanı’ olduğu ve genç bir izleyici üzerinde uzun vadeli etkileri olabileceği konusunda uyardı.

Aile içi şiddet yardım kuruluşu White Ribbon’dan bir sözcü, MailOnline’a kadınlara ve kızlara yönelik zararlı davranış ve tutumların ‘şiddeti normalleştirebileceğini’ söyledi.

‘Erkekliğin olumsuz sunumlarını düzenli olarak izleyen ve dinleyen erkekler ve erkek çocuklar, “ideal erkek” olarak hareket ettiklerine inanarak bu tutum ve davranışları benimsemeye başlayabilirler.

‘Bu, sert, agresif ve bastırıcı bir duygu olarak görülmekle ilgilidir. Bu özellikler, ‘erkek olmanın’ ve ‘kadın olmanın’ ne olduğu toplumsal cinsiyet normlarını besler. Cinsiyet eşitsizliği, toplumdaki kadın ve erkeğin rollerini sınırlayan geleneksel ve olumsuz kalıp yargıların doğrudan bir sonucudur.

Bu sadece erkekler ve oğlan çocukları üzerinde çok fazla baskı yaratmakla kalmıyor, genellikle onların zihinsel sağlıklarını ve öz imajlarını etkiliyor, aynı zamanda kadınların ve kızların içinde var olmaları için tehlikeli kültürler ve ortamlar yaratıyor.

‘Cinsiyetçi ve aşağılayıcı yorumlar, erkeklerin kadınları öldürmeye devam ettiği ortamlar yaratan davranışları ve fiziksel ve cinsel şiddeti kontrol etmekle aynı spektrumda var.’

Yorum yapmak için TikTok ile iletişime geçildi.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored