Albuquerque'de 4 Müslüman Erkek Cinayeti Sonrası Ailelerin 'Kim Bu Kadar Öfkeli?' diye Sorduğu Korkular Artıyor

Albuquerque’de 4 Müslüman Erkek Cinayeti Sonrası Ailelerin ‘Kim Bu Kadar Öfkeli?’ diye Sorduğu Korkular Artıyor

Muhammed Afzaal Hussain’in hayalleri New Mexico’da gerçekleşmeye başlıyordu.

2017’de Amerika’ya gitmek için Pakistan’dan ayrılan 27 yaşındaki yükselen siyasi yıldız, yeşil kartını almak ve elma ağaçlarıyla çevrili güzel bir çiftlik evine taşınmaya hazırlanıyordu. Yaklaşık bir yıl boyunca, Afzaal, Española şehrinin planlama departmanı için çalıştı ve bu, onun için bu yeni konutun düzenlenmesine yardımcı oldu, böylece Albuquerque’deki dairesinden işe gidip gelmeye devam etmesine gerek kalmayacaktı. Yolculuk her yönden 90 dakikaydı.

Ancak 1 Ağustos Pazartesi gecesi, Afzaal, yüksek lisans okuluna gittiği ve kolayca arkadaş edindiği New Mexico Üniversitesi’ndeki apartman bloklarının önünde vurularak öldürüldü. Ağabeyi Imtiaz, biri onu kurşunlarla pusuya düşürmeden önce bir telefon görüşmesi yapmak için dışarı çıktığını söylüyor.

“Ateş eden kişinin amacı nedir?” Imtiaz, The Daily Beast’e bir röportajda söyledi. “Ona karşı bu tür bir nefreti yaratan nedir? Bu, yanıtlanmasını istediğim büyük bir soru.”

Birkaç hafta içinde benzer pusu tarzı saldırılarda ölen diğer iki Müslüman erkeğin ölümünü ve öldürülen dördüncü bir Müslüman adamın faili meçhul cinayetini araştırırken, Albuquerque polisi ve FBI’ın da araştırdığı bir soru bu. Geçen sonbaharda.

Polis, 26 Temmuz’da 41 yaşındaki Aftab Hüseyin’in apartman kompleksinin otoparkında öldürüldüğünü söylüyor.

Ve 5 Ağustos’ta Naeem Hussain, gece yarısından hemen önce -Afzaal Hussain ve Aftab Hüseyin’in cenaze törenine katıldıktan saatler sonra- vurularak öldürüldü. Dergide yer alan bir rapora göre Albuquerque DergisiÖlümünden iki hafta önce ABD vatandaşı olan 25 yaşındaki Naeem’in cesedi, Lutheran Aile Hizmetleri’nin otoparkında bulundu.

Dördüncü kurban olan 62 yaşındaki Muhammed Ahmedi de Kasım 2021’de kardeşiyle birlikte işlettiği bir market ve kafenin dışında öldürüldü.

Yetkililer, dört ölümün de bağlantılı olabileceğine ve bu anlamsız kan dökülmesinden aynı kişinin veya kişilerin sorumlu olabileceğine inanıyor. Albuquerque Polis Departmanı (APD) Komutan Yardımcısı Kyle Hartsock geçen hafta, “Bunu neden düşündüğümüzün tüm ayrıntılarına girmesek de, tüm kurbanlarda güçlü bir ortak nokta var: ırk ve din” dedi.

APD, bu cinayetleri nefret suçu olarak sınıflandırmak için çok erken olduğunu söyledi, ancak Imtiaz Hussain, kardeşinin Müslüman olduğu için hedef alındığına inanıyor. Yakın zamanda öldürülen diğer kurbanların soyadlarına işaret ediyor: Hüseyin ve Hüseyin. Imtiaz, saldırganın 11 günlük bir süre içinde onları vurmadan önce belirli soyadlarını aramak için bir telefon rehberini okuyup incelemediğini merak ediyor.

Imtiaz’ın komşuları ve adli tabip ile yaptığı konuşmalardan, kardeşinin apartmanının aşağısındaki bir sokak köşesinde vurulduğunu ve saldırganından kaçmaya çalıştığını düşünüyor. Imtiaz, “Kafasına birden fazla kurşun isabet etti” dedi. “O olay yerinde öldü.” Imtiaz’a göre, bir komşu, marka ve model adını veremese de, yoldan geçen gri bir sedan görmüş.

“Bu, iki silahın -bir tabanca ve bir tüfek- kullanılmasına karşı ne tür bir nefret olduğunu gösteriyor. Herkes tarafından sevilen kardeşime kim bu kadar öfkelenir?” diye sordu Imtiaz.

Imtiaz, kardeşinin cesedini teşhis etmeye gittiğinde adli tabibin kendisine iki silah kullanıldığını söylediğini söyledi. (Tıbbi Müfettişlik Ofisi, The Daily Beast’ten mesajlar göndermeyen soruları APD’ye yönlendirdi.)

Yine de, Imtiaz ve diğer Müslüman sakinler The Daily Beast’e Albuquerque’de kendilerini her zaman güvende hissettiklerini ve en azından yakın zamana kadar hoş karşılandıklarını söyledi. “Albuquerque bir barış ülkesidir,” dedi. “Bu çeşitlilik ülkesi. Burası tüm topluluklar ve farklı renk ve milletlerden tüm insanlar için sıcak bir yerdir.”

“Kardeşimin canını alanlar çoğunluğu temsil etmiyorlar. Toplumdaki insanların yüzde 0,01’ini oluşturuyorlar.”

220808 Hussain new mexico embed

Muhammed Afzaal Hussain, 27 yaşında, kardeşi Muhammed Imtiaz Hussain ile birlikte ayrıldı.

Imtiaz Hussain’in izniyle

Görünen öldürme çılgınlığı Albuquerque’yi, özellikle The Daily Beast’e süresiz olarak evde kaldıklarını veya en azından geceleri dışarı çıkmaktan kaçındıklarını söyleyen Müslüman cemaat üyelerini sarstı. Evden ayrılırlarsa, çevrelerinin farkında olarak omuzlarının üzerinden bakıyorlar.

Terör, şehrin en büyük camisi olan ve dört kurbanın da katıldığı New Mexico İslam Merkezi’nin, beş vakit namazı için silahlı güvenlik görevlileri tutmasına ve seyahat etmenin güvenli olup olmadığı konusunda endişeli üyelerden telefon görüşmeleri yapmasına yetiyor. Bazı üyeler de şüpheli etkinlik bildirdiler ve takip edildiklerinden veya izlendiklerinden korktular.

New Mexico İslam Merkezi başkanı Ahmad Assed, geçen yıl camisini yakmaya çalışan hüküm giymiş bir kundaklamayla başlayan Müslümanlara yönelik son şiddetin benzeri görülmemiş olduğunu söyledi. Bu suçlardan önce, topluluğunun Albuquerque’de veya New Mexico’da hiçbir yerde saldırıya uğramadığını söyledi.

Assed, “Burası misafirperver bir topluluk, burada herkes iyi anlaşıyor” dedi. Bu nefret tamamen yeni ve New Mexico’nun her bir köşesinden aradaki her yere kadar değil.”

Ancak şimdi, topluluğunun korku içinde yaşadığını söylüyor. Ölenlerin arkadaşı veya ailesi olmayanlar bile namaza gitmeye, bakkala gitmeye, hatta evinin cam kenarına gitmeye bile korkuyor. Assed, “Nasıl yaşadığımızla ilgili her şeyi değiştirdik” dedi. “Bazıları, tüm bunlar bitene kadar devleti tamamen terk etti. Tüm topluma nüfuz eden bu panik, umutsuzluk ve korku duygusu var.”

Caminin genel sekreteri Aneela Abad, saldırıyı “şok edici” olarak nitelendirdi ve kurbanların “vahşice, önceden haber verilmeden veya herhangi bir uyarı yapılmadan” öldürüldüğünü söyledi. The Daily Beast’e, merkezin topluluk üyelerinden, üniversite öğrencilerinden ve rehberlik arayan personelden gelen çağrılarla boğulduğunu söyledi. Abad, “En azından birkaçı, izleniyormuş gibi hissettiklerini veya daha önce görmedikleri bazı araçları binaya geldiklerinde birkaç dakika dışarıda gördüklerini ve sonra gittiklerini bildirdi” dedi. .

Abad’a göre, iki Müslüman kadın, Wal-Mart’tan ayrıldıktan sonra bir motosikletçinin onları takip ettiğini bildirdi. Kadınlar, apartman kompleksine vardıklarında motorcunun kısa bir süre beklediğini söylediler. Abad, “Yaklaşık 30 saniye orada kaldı ve sonra gitti” diyen Abad, bu karşılaşmanın APD’ye bildirildiğini de sözlerine ekledi.

Salı gecesi merkez, kurbanlar için dinler arası bir “topluluk duasına” ev sahipliği yapıyor ve Abad, yetkililerin ve yeni işe alınan güvenlik görevlilerinin hazır olacağını söyledi.

Başlangıçta, Ahmedi Kasım ayında öldürüldüğünde, topluluğun bunun münferit bir olay olduğuna inandığını söyledi. “Ama daha da şaşırtıcı olan, burada yerel olarak bulunan biri, Kasım ile şu an arasında tüm bu zaman boyunca sessizce yalan söyleyebilir. Ve sonra aniden… bu ikinci, üçüncü ve dördüncü atış gerçekleşti” dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen üniversite öğrencisi Afzaal’ın bir arkadaşı, ölü bulunduğu gece Afzaal’ın dairesinin dışında bir grup polis arabası gördüklerini söyledi. Kişi, Afzaal’dan birkaç blok ötede yaşıyor ve daha sonra arkadaşının gittiği konusunda bilgilendirilmedi.

Arkadaş The Daily Beast’e “Bir şey almaları gerekse bile kimse evlerinden çıkmıyor” dedi. “Yaptıklarında, her zaman etrafa bakarlar. Bu kişi sana bakıyor mu? Seni takip ediyorum? Takip edilip edilmediğinizi görmek için her zaman arkanızı kollarsınız. Bu çok korkutucu.”

Öğrenci, arkadaşlarının akademik danışmanlara e-posta gönderdiklerini ve çoğu okula yürüyerek gittikleri için laboratuvara çalışmak istemediklerini bildirdiklerini söyledi. Üniversitenin uluslararası öğrencileri korumak için daha fazla adım atmasını dilediklerini de sözlerine ekleyen kişi, “Sana zarar vermek isteyenler için oturan bir ördeksin” dedi.

“Korku bu kadar sert bir darbe aldığında, spekülasyon yapmaya başlıyorsunuz ve gördüğünüz her şeyden korkmaya başlıyorsunuz” dediler. “Ve çevremdeki herkesi, önemsiz olduğunu düşünseler bile, herhangi bir şeyi bildirmeye teşvik ediyorum. Hayatını kaybetmekten iyidir.”

Dokuz yıldır New Mexico’da yaşayan Imtiaz, geceleri koşuya gitmek ya da Afzaal ile üniversite kütüphanesine yürüyüş yapmak için yeterince güvende hissediyordu.

“Albuquerque’de bu şehrin bizim olduğunu hissediyoruz. Sen bu şehre aitsin. Biz de çocuklarımızı burada büyütmek istedik” dedi. “Ama bu olduğunda, kardeşimin tüm hayalleri… her şey paramparça oldu.”

Imtiaz, Afzaal’ın New Mexico’da yaşamayı, Imtiaz’ın çocuklarını yüzmeye ve kampa götürmeyi çok sevdiğini ve bir gün orada kendi ailesini yetiştirmek istediğini söyledi. O da ABD Temsilcisi Melanie Stansbury’nin kampanyası için çalışmıştı ve kendisinin daha yüksek bir görev için özlemleri vardı.

Imtiaz, “Bu kültürde asimile olmak, siyasete girmek ve duyulmayanların sesini yükseltmek ve toplumun marjinal ve yoksul insanlarının sesini yükseltmek için bir tutkusu vardı” dedi.

“FBI’dan ve diğer tüm soruşturma teşkilatlarından rica ediyorum, lütfen bu dava, dedektiflik bürolarının çözülmemiş tüm dosya ve arşivlerinde bitmesin. Çözüm istiyoruz ve bu durumda sonuç istiyoruz. Ağabeyimin canını kimin ve neden almak istediğini bilmek istiyoruz.”

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored