Cecilia Tesch, from Pueblo, Colorado, has launched the lawsuit against Meta after her daughter suffered from several conditions after becoming

13 yaşındaki kızın annesi, ‘Facebook’a bağımlı hale geldikten ve vücut dismorfisi geliştirdikten’ sonra Meta’ya dava açtı

Colorado’lu bir anne, kızının yedi yaşında sosyal medya platformuna takıldığını ve onu yeme bozukluğu ve kendine zarar vermeye ittiği iddiaları üzerine Facebook’un ana şirketi Meta’ya dava açtı.

Pueblo’dan Cecilia Tesch, mahkeme belgelerinde RF olarak geçen kızının henüz yedi yaşında sosyal medya sitesine bağımlı hale geldiğini ve bu saplantının yeme bozukluğu geliştirmesine neden olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca şu anda 13 yaşında olan kızın, ‘bağımlılık yapıcı ve problemli platform kullanımı’ nedeniyle kendine zarar vermeye başladığını da iddia ediyor.

Tesch ayrıca, gencin Facebook tarafından cihazlarına gönderilen bildirimlerden bütün gece uyanık tutulacağını da iddia ediyor.

Denver’daki ABD Bölge Mahkemesinde açılan dava, kızının diğer faaliyetlere olan ilgisinin azaldığını ve uygulamadan gelen ‘sürekli bildirimler’ nedeniyle uykusunun azaldığını iddia ediyor.

Facebook uzun zamandır platformun yalnızca 13 yaş ve üstü kullanıcılar için olduğunu şart koşuyor. Tesch’in kızının internet kullanımını sınırlamak ve Facebook’a erişmesini engellemek için – eğer varsa – hangi adımları attığı belli değil.

Tazminat talep eden Tesch, avukatı aracılığıyla Instagram’ın da sahibi olan Meta’ya 20 Temmuz’da dava açtı.

Kızın uyku yoksunluğu, vücut dismorfisi, yeme bozukluğu, kendine zarar verme, şiddetli anksiyete ve depresyondan muzdarip olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca, gençlerin sosyal medyayı aşırı düzeyde kullanmaya karşı özellikle savunmasız olduklarını ve ne Tesch’in ne de kızının ‘Facebook’un klinik olarak bağımlılık yapan ve zihinsel olarak zararlı etkilerinin farkında olmadıklarını’ iddia ediyor.

Colorado, Pueblo’dan Cecilia Tesch, kızının web sitesinde ‘takılıp kaldıktan sonra’ çeşitli koşullardan muzdarip olmasının ardından Meta’ya dava açtı.

Ayrıca, şu anda 13 yaşında olan kızının, 'bağımlılık yapan ve platformu sorunlu kullanımı' nedeniyle kendine zarar vermeye başladığını iddia ediyor.

Ayrıca, şu anda 13 yaşında olan kızının, ‘bağımlılık yapan ve platformu sorunlu kullanımı’ nedeniyle kendine zarar vermeye başladığını iddia ediyor.

Kızının ‘hala mücadele ettiği çok sayıda zihinsel sağlık durumu geliştirdiği’ bildirildi.

Dava, sosyal medya platformunun ihmalkar tasarım sorunları olduğunu ve tehlikelerin kullanımlarını uyarmadıklarını iddia ediyor.

Bunun yanı sıra, Meta’nın Facebook’u, çocukların ve ergenlerin, kullanıcıların ebeveynlerinin rızası olmadan ürünlerini kullanmalarına, bağımlı hale gelmelerine ve kötüye kullanmalarına izin verecek şekilde tasarladığını iddia ediyorlar.

Dava, davacıların Facebook’un yaş doğrulama önlemlerinin ‘zayıf’ olduğuna inandıklarını ve kâr elde etmek için bilerek ‘savunmasız kullanıcıları’ istismar eden şirkete eriştiklerini iddia ediyor.

Meta ve Tesch, DailyMail.com’un yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Bu, sosyal medya platformlarının çocuklara ve ergenlere yönelik tedavileri ve korunmaları nedeniyle ilk kez ateş altında kalması değil.

Geçen ay iki anne Instagram’a ‘kalori kısıtlayıcı tarifleri ve iskelet modellerinin resimlerini beslenmelerinin en üstüne koyarak kızları iştahsızlığa ve intihar girişimlerine ittiği’ için dava açtı.

Kentucky'den başka bir kız olan Alex Martin, zayıf olmaya o kadar takıntılı hale geldi ki üç ayda 20 kilo verdi.

Kentucky'den başka bir kız olan Alex Martin, zayıf olmaya o kadar takıntılı hale geldi ki üç ayda 20 kilo verdi.

Kentucky’den başka bir kız olan Alex Martin, zayıf olmaya o kadar takıntılı hale geldi ki, üç ayda 20 libre kaybetti. Üç ay boyunca Instagram’ı kullandıktan sonra, en hafif haliyle gösteriliyor.

Meta, Instagram'ın genç kızlar için ne kadar zehirli olduğunu gösteren bu araştırmayı 2020'de aldı, ancak Amerika'daki intihara meyilli kızların yüzde altısının kendilerini öldürme arzusuyla suçlamasına rağmen uygulamaya güzellik düzenleme filtreleri eklemeye devam ettiler.

Meta, Instagram’ın genç kızlar için ne kadar zehirli olduğunu gösteren bu araştırmayı 2020’de aldı, ancak Amerika’daki intihara meyilli kızların yüzde altısının kendilerini öldürme arzusuyla suçlamasına rağmen uygulamaya güzellik düzenleme filtreleri eklemeye devam ettiler.

Mahkeme belgelerinde adı CN olan Kentucky'li bu 12 yaşındaki kız, Instagram'da kalori kısıtlayıcı diyetlere takıntılı hale geldi.  Tek bir yılda şaşırtıcı miktarda kilo verdi, sonra kendini öldürmeye çalıştı

Wuest ailesi, 2018'de kızları için tedavi istedi. Yukarıda küçük erkek kardeşiyle birlikte, aile tarafından davalarında sağlanan bir fotoğrafta görülüyor.

Mahkeme belgelerinde adı CN olan Kentucky’li bu 12 yaşındaki kız, Instagram’da kalori kısıtlayıcı diyetlere takıntılı hale geldi. Tek bir yılda şaşırtıcı miktarda kilo kaybetti, sonra kendini öldürmeye çalıştı. Uygulamayı kullanmaya başladığında 12 yaşında solda ve bir yıl sonra sağda anoreksiya tedavisi gören bir çocuk hastanesinde gösteriliyor.

Kentucky anneleri Candace Wuest ve Jennifer Martin, Pazartesi günü açılan ayrı davalarda Instagram’ın ana şirketi Meta’ya dava açtılar.

Uygulamanın, kalori kısıtlayıcı tarifler, iskelet modellerinin fotoğrafları ve her ikisini de kızların beslemelerinin en üstüne iten ölümcül bir algoritma ile kızlarını ve diğer milyonlarca savunmasız kızı hedef aldığını iddia ediyorlar.

Wuest’in kızının davasında, zayıf ve güzel olmaya yönelik toplumsal baskı hakkında mektuplar yazdıktan sonra kendi hayatına son vermeye çalıştı. Jennifer’ın kızı Alex, birkaç kez tekrarladıktan sonra kendini öldürmeye çalıştı.

Ailelerin şikayetleri türünün ilk örneği değil, ancak Instagram’ın ergenliklerinin en önemli aşamasında gençler için zararlı olduğuna dair yaygın inancı birleştiriyor.

Haziran ayından bu yana Meta aleyhine benzer zarar iddiasıyla 12 dava açıldı. Hiçbiri henüz karara bağlanmadı.

Geçen yıl Meta’nın bunun gençler arasında neden olduğu zararı bildiğini ortaya koyan bomba gibi iç gazetelerin sonucu olarak geldiler.

O zamandan beri algoritmasını ayarlayamadı ve bazı gönderilere yeme bozukluğu veya intihar düşüncesi olan kişiler için zaman uyarıları ve kaynak bilgileri eklemek gibi küçük değişiklikler yapmasına rağmen sorunu yeterince çözemedi.

META, UYGULAMALARININ GENÇ KIZLAR İÇİN ZARARLI OLDUĞUNU BİLİYOR

Meta, Instagram’ın genç kızlar için zehirli olduğunu biliyor ve iki yıldır bunu yapıyor ama Amerika’da intihara meyilli kızların yüzde 6’sının kendilerini öldürme arzusuyla suçlamasına rağmen uygulamaya güzellik düzenleme filtreleri eklemeye devam ediyor.

The Wall Street Journal tarafından elde edilen ve geçen Eylül ayında yayınlanan sızdırılmış araştırma, Facebook’un en az 2019’dan beri Instagram’ın genç kızların vücut imajına zarar verdiği konusunda uyarıldığını ortaya koyuyor.

Mart 2020’de dahili bir mesaj panosunda yayınlanan bir mesaj, uygulamanın kızların yüzde 32’sinin Instagram’ın zaten güvensizlikleri varsa vücutları hakkında kendilerini daha kötü hissettirdiğini söylediğini ortaya koyduğunu söyledi.

2019 sunumundan başka bir slayt şöyle dedi: ‘Her üç genç kızdan biri için beden imajı sorunlarını daha da kötüleştiriyoruz.

‘Gençler, anksiyete ve depresyon oranındaki artışlar için Instagram’ı suçluyor. Bu tepki beklenmedikti ve tüm gruplarda tutarlıydı.’

Başka bir sunum, intihara meyilli gençler arasında, İngiliz kullanıcıların %13’ünün ve Amerikalı kullanıcıların %6’sının intihar duygularını Instagram’a kadar takip ettiğini buldu.

Ancak şirket, o zamandan beri algoritmasını değiştirmek için dünyanın dört bir yanındaki ebeveynleri dehşete düşürecek şekilde sert bir adım atmadı.

Kullanıcılara uygulamada çok uzun zaman harcadıklarını söylemek için zaman istemleri var ve ayrıca bilinen anoreksiya veya kendine zarar verme gruplarını siler, ancak yalnızca bunların farkına vardığında.

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored