Delhi Excise Policy: 11 Officials Suspended, AAP Targets Ex Lt Governor

11 Yetkili Askıya Alındı, AAP Eski Valiyi Hedefledi

Manish Sisodia, Anil Baijal’in izinsiz alanlarda içki satış yerleri açmak için standını değiştirdiğini iddia etti. (Dosya)

Yeni Delhi:

Delhi Vali Yardımcısı VK Saxena, AAP hükümetinin selefi Anil Baijal’i birkaç özel sektöre “özel iyilikler” genişletmekle suçlamasına rağmen, 2021-22 Tüketim Politikasının uygulanmasında “ciddi gecikmeler” nedeniyle bir IAS görevlisi de dahil olmak üzere 11 yetkiliyi askıya aldı. oyuncular ve bunun için bir CBI soruşturması talep etti.

Kaynaklar, o zamanki Delhi tüketim komisyoncusu Arava Gopi Krishna, 2012 toplu AGMUT kadrosu IAS memuru, tüketim komisyonu başkan yardımcısı Anand Kumar Tiwari, geçici üç DANICS memuru ve Delhi hükümetinin altı yetkilisine karşı askıya alma ve büyük disiplin soruşturmalarının onaylandığını söyledi. tüketim bölümü.

LG, “ihalenin sonuçlandırılmasındaki usulsüzlükler ve ihale sonrası faydaların belirli satıcılara genişletilmesi” dahil olmak üzere, tüketim politikasının uygulanmasında “ilgili memurlar tarafında ciddi gecikmeler” göz önünde bulundurularak kararı aldığını söylediler.

Eylem, Bay Saxena tarafından Teyakkuz Müdürlüğü (DoV) tarafından sunulan bir soruşturma raporuna dayanarak alınmıştır.

2021-22 Tüketim Politikasının uygulanmasında kural ihlalleri ve usule ilişkin gecikmeler iddiasıyla ilgili olarak LG tarafından Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) soruşturması önerildi.

Cumartesi günü konutunda düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Yardımcısı Manish Sisodia, Bay Baijal’in yetkisiz bölgelerde içki satıcıları açmak konusundaki tutumunu değiştirdiğini ve bunun şehir hükümetine “binlerce crore rupi” kaybına yol açtığını iddia etti.

Bay Baijal’den hemen bir tepki gelmedi. Arvind Kejriwal hükümeti 17 Kasım 2021’de uygulanan yeni tüketim politikasını hazırladığında Delhi LG’ydi.

Hükümet şimdi politikayı geri çekti ve 1 Eylül’den itibaren taahhütleri aracılığıyla eski tüketim rejimi altında likör satıcıları işletmeye hazırlanıyor.

“Yeni tüketim politikasına göre, Delhi genelinde izinsiz alanlar da dahil olmak üzere 849 mağaza açılacaktı. LG, teklife itiraz etmedi ve onayladı” dedi.

Bununla birlikte, geçen yıl 15 Kasım’da, politikanın uygulanmasından iki gün önce Bay Baijal tutumunu değiştirdi ve açılış için Delhi Kalkınma Otoritesi (DDA) ve Delhi Belediye Kurumu’ndan (MCD) izin alınması gerektiği koşulunu getirdi. ruhsatsız alanlarda içki dükkânları bulunduğunu iddia etti.

“LG’nin bu stand değişikliğinin bir sonucu olarak, dükkanlar izinsiz alanlarda açılamadı ve bu da hükümete binlerce crore gelir kaybına yol açtı. Aam Aadmi Partisi (AAP) lideri, “Öte yandan açılan dükkanlar büyük bir gelire tanık oldu” dedi.

“Eski tüketim politikası altında, tüm eski LG’ler, yetkisiz kolonilerde içki dükkânlarının açılmasına izin verdi, Yeni Tüketim Politikası’nda LG tarafından aynısına izin verildi, o zaman politika neden bu kadar aniden değiştirildi? Buna neden DDA ve MCD NOC’leri eklendi,” diye sordu Bay Sisodia.

Bir soruşturma için CBI direktörü Subodh Kumar Jaiswal’a yazan Bay Sisodia, ajansın Bay Baijal’in neden bir gecede tüketim politikasını değiştirdiğini araştırması ve ona “kimin baskısı altında” bazı içki lisans sahiplerine iddia edilen “mali yardımları” sağladığını sorması gerektiğini söyledi.

Arvind Kejriwal’ın muafiyetine itiraz eden BJP, AAP hükümetinin dikkatleri tüketim politikasındaki usulsüzlüklerden başka yöne çekmeye çalıştığını ve Bay Baijal’i “kurbanlık kuzu” olarak kullanmakla suçladı.

BJP ulusal sözcüsü Sambit Patra, Bay Sisodia’nın neden şimdiye kadar sessiz kaldığını sordu.

Delhi hükümeti tarafından 2021-22 Tüketim Politikasının uygulanmasında çok sayıda usulsüzlük iddia etti.

Bay Sisodia, yalnızca Temmuz 2022’de alınan Bakanlar Kurulu onayı olmadan koronavirüs pandemisi sırasında lisans sahiplerinin 144 Rs crore lisans ücretinden muaf tutulduğunu iddia etti.

LG ofisindeki kaynaklar, Teyakkuz Müdürlüğü tarafından sunulan soruşturma raporunun, her ikisi de Başbakan Yardımcısı Manish Sisodia yönetimindeki finans ve tüketim departmanları tarafından DoV’a sağlanan usulsüzlüklerin kanıtlarını içerdiğini iddia etti.

Rapor, açıkça prosedürlerin açık bir şekilde ihlal edildiğini, kasıtlı olarak yanlış yorumlandığını ve temel hükümet mali kurallarının lisans sahiplerine açıkça bir “karşılıksız ödeme” karşılığında fayda sağlamak için altüst edildiğini ortaya koyuyor.

“İhale belgesinin düzenlenmesinden ihalelerin verilmesine, 30 milyar Rs değerinde ciddi para depozitosu iadesine, 144,36 milyar Rs değerinde lisans ücretinden feragat edilmesine, seçilen lisanslar tarafından ek içki satış noktalarının açılmasına izin verilmesine kadar, tüm bölüm yolsuzluk kokuyor. ve göz yumma” diye suçladılar.

Raporda, Tüketim Dairesi görevlilerinin, NOC’yi yetkililerden orada satışlar açması için Havaalanı bölgesi için seçilen başarılı istekliyi, 30 crore EMD’yi (en ciddi para depozitosu) iade etmek için başarısız teklif verenlerle eşitlediğini söyledi.

Rapora atıfta bulunan kaynaklar, “Başbakan Yardımcısı, Temmuz 2021 tarihli notu ile, Havalimanı Otoritesinden itiraz belgesi alamayan H1 teklif sahibine EMD’nin iade edilmesi gerektiğine karar verdi” dedi.

Aam Aadmi Partisi baş sözcüsü Saurabh Bharadwaj, eski LG’yi savunduğu için BJP’ye saldırdı ve “CBI konuyu araştırırsa, Başbakan Yardımcısı tarafından yöneltilen soruları incelerse sorununuz nedir? Neden korktun?”

AAP’nin görevdeki LG’nin bir CBI soruşturması önerisini memnuniyetle karşıladığını ve Bay Sisodia’nın CBI’yı kendisi tarafından ortaya atılan soruları incelemeye çağırdığını söyledi.

“BJP (eski) LG’yi kurtarmaya çalışmamalı. CBI soruşturmasını memnuniyetle karşıladığımızda, onlar da (BJP) memnuniyetle karşılamalıdır” diye ekledi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

Related Posts

barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored